Całkowita powierzchnia handlowa nowego targowiska to niemal 2 tysiące metrów kwadratowych. Projekt przewiduje powstanie zadaszonych pawilonów targowych z wydzielonymi 74 lokalami handlowymi dla poszczególnych branż, w tym 21 stanowisk dla branży odzieżowej; 4 dla branży obuwniczej; 10 dla artykułów przemysłowych; 34 dla artykułów rolno-spożywczych; 2 dla artykułów ogrodniczych; po jednym stanowisku dla kosmetyków i chemii, wyrobów tytoniowych i wyrobów drewnianych.
Jak informuje magistrat, pawilony będą oddzielone od siebie utwardzonymi i zadaszonymi alejkami, zapewniającymi dojazd do poszczególnych lokali. Do sprzedaży artykułów rolno-spożywczych przeznaczony będą również trzy kompleksy z zadaszonymi stołami. Projekt przewiduje również powstanie placu dla samochodów do sprzedaży bezpośredniej oraz parking na 42 miejsca postojowe, w tym 2 dla niepełnosprawnych. Poza tym sanitariaty ogólnodostępne, w tym dla niepełnosprawnych oraz dla personelu. Na terenie targowiska powstaną nowe ciągi komunikacyjne dla ruchu pieszego i kołowego, z wjazdami od strony ul. Kołłątaja. Zapewnione też będą: zasilanie energią elektryczną, bieżąca woda, kanalizacja sanitarna i deszczowa, monitoring. Całość będzie ogrodzona i na noc zamykana.
- Inwestycja powinna zakończyć się jesienią bieżącego roku - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.- Zgodnie z uchwałą Rady Miasta pierwszeństwo przy wynajmowaniu powierzchni handlowej przysługiwać będzie przedsiębiorcom prowadzącym działalność na dotychczasowym "rynku zielonym" przy ulicy Grunwaldzkiej. Jeżeli zostaną wolne stanowiska ,wówczas ,w drodze przetargu, będą one wydzierżawiane innym chętnym, a takich nie ukrywam, że nie brakuje nawet spoza miasta. Opłaty na nowym rynku będą porównywalne do opłat na innych miejskich terenach, na których odbywa się handel targowiskowy.
Przetarg na budowę targowiska wygrało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Remont” ze Szczecina. Do przetargu na wykonanie stanęło 9 firm m.in. ze Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Siedlec i Świnoujścia.
- Rozbieżność cenowa ofert była duża, bo od nieco ponad 4 milionów do prawie 10 milionów złotych – informuje rzecznik.- Firma „Remont” ma wybudować nowy rynek za niecałe 4,1 mln złotych brutto. W 75 procentach inwestycja jest finansowana z funduszu Jessica w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Rzecznik podkreśla, że budowa nowego targowiska to wynik szerokich konsultacji społecznych na temat świnoujskiego handlu targowiskowego, które rozpoczęły się w październiku 2011 roku. Wzięło w nich wówczas udział około 2 tysięcy osób, w tym także sami handlujący na tzw. zielonym rynku.
Większość z ankietowanych (90 procent) opowiedziała się za funkcjonowaniem targowisk w Świnoujściu, ale tylko nielicznym (jedynie 17 procent) odpowiada obecny ich standard. Aż 79 procent respondentów odpowiedziało, że nie podoba im się dzisiejszy wygląd i warunki w jakich odbywa się handel na tzw. zielonym rynku przy ulicy Grunwaldzkiej. W projektowaniu samego targowiska również brali udział najbardziej zainteresowani jego wyglądem i funkcjonalnością – przedsiębiorcy handlujący na tzw. zielonym rynku.