iswinoujscie.pl • Piątek [12.07.2013, 01:51:06] • Świnoujście

Zostaniemy brudasami? Hanna Lachowska: Trudno zgodzić się z opinią...

Zostaniemy brudasami? Hanna Lachowska: Trudno zgodzić się z opinią...

fot. Sławomir Ryfczyński

Czy nowe opłaty za śmieci spowodują, że mieszkańcy Świnoujścia przestaną się myć? – zastanawia się nasz Czytelnik.- A jak za odpady będą płacić właściciele sklepów? Oni zużywają mało wody, ale wyrzucają mnóstwo śmieci.

Troszkę oburzony jestem sposobem naliczania opłaty za śmieci od zużycia wody – pisze do nas nasz Czytelnik.- Nie muszę mówić, jak wygląda sytuacja, kiedy wchodzimy na pocztę i stoimy w kolejce... albo gdzieś w markecie, a tam nie wszyscy stojący zadbali o swoją higienę... Woda w Świnoujściu nie jest tania... do tego jeszcze ma być obciążona podatkiem za śmieci... No tak, rozumiem, że trzeba oszczędzać wodę, ale robi się drobna paranoja, bo jednak większość ludzi musi oszczędzać... bo wiadomo jakie mają budżety. Oczywiste że taki "podatek " bije po kieszeniach młodych... w szczególności w rodziny z dziećmi. Nie muszę mówić, że są sposoby na oszukiwanie liczników i na pewno bardziej zorganizowani mieszkańcy o tym pomyślą.

Mam wrażenie – czytamy dalej w liście- że opłata za śmieci oparta o zużycie wody ma w jakimś stopniu ratować budżet miasta. Czy to faktycznie ma tak być? A jak to się ma do firm? Bo jeżeli mam sklepik, w którym zużycie wody jest symboliczne… raz dziennie umyję ręce, załatwię się… a śmieci produkuję kilka pojemników, bo przychodzą kartony… itd.

Na pytania naszego Czytelnika odpowiedziała inspektor Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta. Poniżej zamieszczamy to, co ma do powiedzenia.

Zmiany wymusiła na wszystkich polskich samorządach znowelizowana Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W tejże ustawie zapisano cztery metody naliczania stawki miesięcznej opłaty, spośród których radni poszczególnych samorządów mogli wybrać tą jedną obowiązującą w danej gminie. Zgodnie z ustawą do wyboru mieli naliczanie:

- od ilości zużytej wody w roku

- od liczby mieszkańców

- od powierzchni nieruchomości

- od gospodarstwa domowego

Analizując poszczególne metody kierowali się następującymi uwarunkowaniami:

- posiadaniem danych niezbędnych dla zastosowania danej metody

- akceptacją społeczną, sprawiedliwością metody

- odzwierciedleniem sezonowych i krótkotrwałych zmian ilości wytwarzany odpadów

- wiarygodnością, łatwością i skutecznością weryfikacji

- nakładem pracy w administracji

Ostatecznie po analizie wad i zalet poszczególnych metod dokonali wyboru podstawowej metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która stanowi iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Radni uznali, że wybrana metoda:

- przekłada się na ilość osób mieszkających w danej nieruchomości, nawet w przypadku czasowych zmian liczby mieszkańców

- jest prosta w weryfikacji danych wynikających ze wskazań wodomierza

- jest najbardziej wiarygodna na obszarach miejskich, zwłaszcza w gminach turystycznych

- podczas konsultacji uzyskała znaczące poparcie wśród biorących w niej udział mieszkańców miasta.

Higiena osobista jest indywidualną, prywatną sprawą każdego człowieka związaną z kulturą osobistą i wychowaniem. Dlatego trudno zgodzić się z opinią, że naliczanie stawki za odbiór odpadów komunalnych od ilości zużytej wody, spowoduje, iż świnoujścianie, którzy dotąd dbali o swoją higienę osobistą, nagle przestaną się myć lub będą robić to rzadziej niż dotychczas. Takie twierdzenie byłoby wręcz obraźliwe dla tych mieszkańców.

Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach jasno wskazuje, jakie koszty mogą być pokryte z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Są to koszty:

odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
obsługi administracyjnej tego systemu,
jeżeli gmina przejęła obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki – koszt związany z wyposażeniem nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Żadne inne wydatki nie mogą być pokrywane z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobranymi od mieszkańców.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, nowy system gospodarki odpadami komunalnymi dotyczy wyłącznie właścicieli nieruchomości zamieszkanych. Właściciele pozostałych nieruchomości, w tym np. lokali usługowych , instytucji, firm za odbiór odpadów komunalnych rozliczają się na dotychczasowych zasadach, tzn. właściciele ci sami wybiorą sobie firmę, z którą podpiszą umowę na odbiór odpadów komunalnych albo pozostaną przy umowach funkcjonujących do 1 lipca 2013 roku – informuje Hanna Lachowska.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/27531/