Rewers monety przedstawia wizerunek okrętu ORP „LUBLIN” na tle morza. Na tradycyjnym awersie znalazły się godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Monety na zlecenie NBP wyprodukowała Mennica Polska. Moneta, na której uwieczniono ORP „Lublin”, jest siódmą w serii „Polskie Okręty”. Do tej pory ukazały się monety z wizerunkami: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun”, ORP „Gdynia” oraz ORP „Warszawa”. Seria „Polskie Okręty”, na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukaże się jeszcze jedna moneta – Fregata ORP „Gen. K. Pułaski”.
Nowatorski w skali światowej projekt okrętów projektu 767 ( od nazwy pierwszego z serii - klasa Lublin) powstał pod koniec lat 80 w gdańskiej Stoczni Północnej. Również tam, 12 października 1989 r., na okręcie po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną. Obecnie ORP „LLUBLIN” służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego wyporność wynosi 1745 ton, może rozwinąć prędkość do 16,5 węzła. Zasięg okrętu wynosi 1500 mil morskich.
Promocja monety z wizerunkiem „Lublina” odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 14.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu. W uroczystościach udział weźmie prof. Małgorzata ZALESKA - członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, kontradmirał Krzysztof TERYFTER - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz kpt. mar. Piotr MAZUREK dowódca okrętu ORP „LUBLIN”. W programie m.in. zwiedzanie ORP „Lublin” oraz rozgrywki w grę wielko planszową „statki”. Na terenie portu znajdzie się punkt zamiany monet NBP, w którym będzie można wymienić obiegowe dwuzłotówki na monety z wizerunkiem okrętu.
rzecznik prasowy 8.FOW
kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI