iswinoujscie.pl • Czwartek [13.06.2013, 11:09:49] • Świnoujście

Będą nowi ludzie w straży miejskiej

Będą  nowi ludzie w straży miejskiej

fot. Adam Strukowicz / archiwum

Zakończył się etap przesłuchań kandydatów na stanowisko komendanta Straży Miejskiej. Ostateczną decyzję , kto nim zostanie, prezydent podejmie w przyszłym tygodniu. Wolny jest nadal wakat strażnika. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 czerwca.

Do konkursu na komendanta Straży Miejskiej przystąpiło dwóch kandydatów - ze Świnoujścia i Międzyzdrojów. Który okaże się lepszy, dowiemy się w przyszłym tygodniu.

Wolne jest też stanowisko strażnika miejskiego. Kandydatury można zgłaszać do dnia 18 czerwca.

- W konkursie mogą startować zarówno kobiety, jak i mężczyźni – zapewnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta - nie ma bariery wiekowej.

Nie ogranicza tez waga. Kandydat może być z brzuszkiem, musi legitymować się tylko opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze strażnika.Wymaganiami niezbędnymi są: obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, wykształcenie średnie, minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe, prawo jazdy kategorii B, sprawność pod względem fizycznym i psychicznym, uregulowany stosunek do służby wojskowej (dotyczy mężczyzn), znajomość przepisów prawa samorządowego, przepisów prawa o ruchu drogowym, zagadnień wynikających z postępowania w sprawach o wykroczenia, podstawowa znajomość obsługi komputera, w tym programów: Microsoft Office Word i Excel, korzystanie z pełni praw publicznych, brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślne popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, nienaganna opinia.

Zapytaliśmy rzecznika także o to, jakie zadania będą postawione przed nowym strażnikiem miejskim. Lista jest naprawdę imponująca.

Do zakresu wykonywanych zadań na stanowisku strażnika należeć będzie zatem: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, zabezpieczanie miejsc przestępstw, katastrof lub innych zdarzeń, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzaju zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnienia przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/27172/