iswinoujscie.pl • Sobota [25.05.2013, 00:34:40] • zachodniopomorskie

Debatowali nad czesko – polskimi stosunkami gospodarczymi

W dniu 24 maja 2013 w sali Pod Kopułą, w budynku Ministerstwa Gospodarki, odbyła się konferencja na temat współczesności i trendów rozwojowych czesko-polskich stosunków gospodarczych.

Spotkanie na temat współpracy czesko-polskiej odbyło się między innymi z udziałem prezydentów Czech i Polski - Miloša Zemana i Bronisława Komorowskiego, a także wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Milana Hovorki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej oraz Pawła Tamborskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Głównymi punktami konferencji były dwie debaty.

W pierwszej z nich, zatytułowanej "Rozwój infrastruktury i korytarzy transportowych - impuls dla konkurencyjności przedsiębiorstw w Europie Środkowej", aktywnie uczestniczył przedstawiciel ZMPSiŚ SA. Do udziału w tym panelu zostali zaproszeni Olgierd Dziekoński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Petr Forman - wiceprezes zarządu Plavba a vodni cesty o.p.s., Petr Kužel - prezydent Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej, Petr Žaluda - prezes Kolei Czeskich oraz Jarosław Siergiej - prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Hasło drugiej debaty to "Inwestycje i wzajemna współpraca w dziedzinie energetyki i polityce energetycznej UE". Do udziału w niej zostali zaproszeni Daniel Beneš - dyrektor generalny ČEZ, Jan Chadam - prezes Gaz-Systemu, Piotr Chełmiński - członek zarządu ds. petrochemii PKN Orlen, Tomáš David - dyrektor generalny EP Energy, Grzegorz Tomasik - członek zarządu PSE i Hanna Trojanowska - podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki RP.

Organizatorem Konferencji była Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Ministerstwo Gospodarki.
Dla portów w Szczecinie i Świnoujściu udział w takiej debacie ma duże znaczenie. Przewozy tranzytowe z/do Republiki Czeskiej przez Szczecin i Świnoujście od wielu lat stanowią istotną pozycję w obrotach obu portów. Ich potencjał i możliwości przeładunkowe pozwalają na obsłużenie całego morskiego tranzytu czeskiego, zarówno w relacjach importowych, jak i eksportowych. Nie bez znaczenia jest także korzystna lokalizacja – zarówno Szczecin, jak i Świnoujście to najbliższe porty dla najważniejszych czeskich ośrodków przemysłowych.
Dotychczasowe doświadczenia portów w Szczecinie i Świnoujściu są dowodem na to, że wzajemna współpraca pomiędzy Polską a Republiką Czeską w wielu dziedzinach, w tym w transporcie, może być rozwijana z sukcesem.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/26896/