Centrum wydarzeń stanowił Festyn Nauki zlokalizowany tradycyjnie na płycie Rynku Głównego w Krakowie oraz na terenie Collegium Medicum UJ, przy ul. Św. Anny 12.
W programie były prezentacje i pokazy w namiotach, wykłady, wystawy, warsztaty, zwiedzanie obiektów oraz występy na estradzie Rynku Głównego. Zainteresowani mogli wykonywać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary, wziąć udział w quizach, konkursach i zabawach naukowych.
Nasze stoisko programu „Woda dla zdrowia”, przygotowane wspólnie z Zakładem Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego CM UJ cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy odwiedzający mógł zasięgnąć indywidualnej informacji na temat poszczególnych rodzajów i marek wód, dostępnych na stoisku oraz znajdujących się na posterach. Całością przygotowań naszego udziału w Festiwalu kierowała pani mgr inż. Eleonora Kozák -kierownik portalu www.wodadlazdrowia.pl, natomiast najbardziej aktywną osobą była pani dr Małgorzata Pieniak, która w ciągu tych trzech dni przeprowadziła szereg wykładów dla zorganizowanych grup uczniów oraz studentów przybyłych specjalnie na festiwal. W organizację tego przedsięwzięcia z wielkim zaangażowaniem włączyli się wszyscy pracownicy Agencji Promocyjno Handlowej AMBAR.
Każdy z odwiedzających nasze stoisko, miał możliwość degustacji następujących wód, przekazanych przez ich producentów: Muszynianka, Piwniczanka, Kryniczanka, Krystynka, Wysowianka, Buskowianka- Zdrój, Cisowianka, Cisowianka-Perlage, Białowieski Zdrój, Mineral-Zdrój, Celestynka, Rymanów- Zdrój, Vytautas, Perła Swoszowic, Staropolanka i MinerVita. Wśród wód leczniczych były: Józef, Henryk i Franciszek z Wysowej Zdroju oraz Jan, Zuber i Słotwinka z Krynicy Zdroju. Dzięki degustacji, wiele osób mogło się przekonać, że każda woda smakuje inaczej, a także dowiedzieć się, z czego wynikają te różnice. Dostępne były wody tych znanych i mniej znanych marek. Wiele osób miało okazje odkryć nowe smaki, nowe marki, nieznane wcześniej właściwości wód.
Nierozłącznym elementem pokazów był konkurs, którego głównym celem była nauka czytania etykiet. Odpowiedzi na pytania trzeba było szukać na butelkach prezentowanych wód. Każdy uczestnik konkursu, a było ich ponad stu, otrzymywał pamiątkę w postaci gadżetów związanych z wodami. Spośród uczestników konkursów, którzy odpowiedzieli prawidłowo na pytania konkursowe, zostało rozlosowanych 10 głównych nagród, ufundowanych przez producentów w/w wód.
W okresie Festiwalu zaobserwowaliśmy także zwiększoną dwukrotnie ilość odwiedzających nasz portal. Jesteśmy przekonani, że cała ta akcja i nasze w niej zaangażowanie to kolejny ważny krok w realizacji programu edukacji konsumentów prowadzonych od kilku lat pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.
Warto też podkreślić duże zaangażowanie we współdziałanie z nami producentów wód mineralnych, którzy nadesłali swoje wody do degustacji dla zwiedzających.
Zbliża się gorące lato więc planujemy kolejne podobne prezentacje wód mineralnych i źródlanych i dobrych napojów i soków do picia i zachęcamy producentów do włączenia się to naszych działań.