Od 1 lipca śmieci od mieszkańców naszego miasta będą odbierane nie na podstawie podpisanej umowy, a deklaracji złożonej przez właścicieli zamieszkiwanych nieruchomości. W przypadku budynku wielolokalowego, w którym ustanowiono odrębność lokali, obowiązek złożenia deklaracji obciąża osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną (w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali). Jeżeli zarząd nie został wybrany, to taki obowiązek mają właściciele poszczególnych lokali- informuje magistrat. - Natomiast w przypadku budynku jednorodzinnego formularz deklaracji składają samodzielnie ich właściciele.
Deklaracje należy złożyć do 30 czerwca. W tej chwili uchwała dotycząca opłat, wraz z wzorem deklaracji czekają na uprawomocnienie. Przypuszczalnie nastąpi to jeszcze w tym miesiącu. Po uprawomocnieniu formularz deklaracji będzie można pobrać ze strony internetowej pod adresem www.swinoujscie.pl lub bezpośrednio w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 – Stanowisko Obsługi Interesanta (parter).
Robert Karelus, rzecznik prezydenta, przyznaje, że trudno w tej chwili określić dokładną liczbę właścicieli nieruchomości, którzy muszą złożyć deklaracje.
- Będzie ich na pewno kilka tysięcy – mówi rzecznik. -Po złożeniu deklaracji każdy otrzyma oznaczone pojemniki na odpady lub worki.
Informacje z formularzy trafią do bazy danych w wydziale ochrony środowiska Urzędu Miasta. Tam będą systematycznie porównywane z danymi Zakładu Wodociągów i Kanalizacji dotyczącymi zużycia wody w danej nieruchomości.
A co z tym mieszkańcami, którzy deklaracji w magistracie nie złożą? Czy grożą im kary pieniężne?
- W przypadku stwierdzenia zużycia wody w nieruchomości, której właściciel nie złożył deklaracji albo przy uzasadnionych wątpliwościach co do zawartych w niej danych, zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, prezydent miasta w drodze decyzji określi dla danej nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomości o podobnym charakterze – mówi Robert Karelus.