Nasz Czytelnik zaczął powątpiewać w spodziewane miliony Polskiego LNG z podatku od nieruchomości, kiedy natknął się na art.7.1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przeczytał w nim, że zwalnia się od podatku od nieruchomości: 2) budowle infrastruktury portowej, budowle infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty; 2a) grunty, które znajdują się w posiadaniu podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską, pozyskane na potrzeby rozwoju portu lub przystani morskiej, zajęte na działalność określoną w statucie tego podmiotu, położone w granicach portów i przystani morskich — od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podmiot ten wszedł w ich posiadanie — nie dłużej niż przez okres 5 lat, z wyjątkiem gruntów zajętych przez podmiot inny niż podmiot zarządzający portem lub przystanią morską.
Ja to rozumiem tak, że skoro nieruchomości i BUDOWLE są zwolnione z tego podatku z mocy ustawy, to raczej nikt tego nie zapłaci do kasy miasta – pisze świnoujścianin.- Obawiam się, że mieszkańcom opowiada się bajki na temat wpływów z podatku od nieruchomości. Jakoś nie wierzę, aby Polskie LNG nie chciało oszczędzić dziesiątek milionów złotych na tym podatku skoro są od niego zwolnieni. Bardzo mnie ciekawi co ma do powiedzenia rzecznik prezydenta.
Zapytaliśmy. Robert Karelus, rzecznik prezydenta mówi, że inwestycje realizowane przez Polskie LNG na terenie administrowanym przez gminę Świnoujście nie są nieruchomościami infrastruktury portowej ani zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich, stąd nie mogą zostać zwolnione z podatku od nieruchomości.
- Potwierdza to zresztą również prezes spółki pan Rafał Wardziński, chociażby w ostatnich wywiadach medialnych czy podczas posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, które odbyło się w ubiegłym roku w Świnoujściu - dodaje Robert Karelus.- Dla nas ważnym jest, aby terminal został zrealizowany w terminie, ponieważ wpływy z podatku od nieruchomości nastąpią w roku kalendarzowym następującym po roku oddania inwestycji, a więc jeżeli wszystko pójdzie dobrze już w 2015. Dzięki temu będzie można zrealizować wiele przedsięwzięć społeczno gospodarczych ważnych dla miasta, jego mieszkańców i gości.
Jak nas informowało niedawno Polskie LNG, w tym roku spółka zapłaciła miastu podatek od nieruchomości w wysokości ponad 400 tys. zł. Jakiej wysokości podatek od nieruchomości zapłaci w przyszłości? Mówiło się o 60 mln zł, później o 50, a teraz spółka informuje, że będzie to wiadome po zakończeniu budowy terminala lng.