Realizację pierwszego kontraktu offshore rozpoczęto w Świnoujściu w maju 1998 roku, a więc dokładnie piętnaście lat temu. Świnoujska stocznia otrzymała wówczas zlecenie na budowę konstrukcji dla platformy wydobywczej STATOIL na polu ASGARD.
fot. Morska Stocznia Remontowa
Przychody Morskiej Stoczni Remontowej S.A. ze sprzedaży usług offshore były w 2012 roku wyższe, niż dochody z remontów statków. Kontrakty na budowę konstrukcji umożliwiających gospodarczą eksploatację zasobów morza realizowane są w Świnoujściu od piętnastu lat.
Realizację pierwszego kontraktu offshore rozpoczęto w Świnoujściu w maju 1998 roku, a więc dokładnie piętnaście lat temu. Świnoujska stocznia otrzymała wówczas zlecenie na budowę konstrukcji dla platformy wydobywczej STATOIL na polu ASGARD.
fot. Morska Stocznia Remontowa
- Realizacja usług offshore stała się specjalnością stoczni remontowej w Świnoujściu – mówi Lesław Hnat, prezes Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu – W 2012 roku udział przychodów z usług przemysłowych w tym segmencie w przychodach netto ze sprzedaży produktów ogółem wyniósł w MSR S.A. 56% i przewyższył przychody z podstawowej dotychczas działalności remontowej.
MSR S.A. sfinalizowała dotąd 36 kontraktów offshore. Obecnie realizowane są dwa kolejne - oba na zlecenie norweskiego koncernu AKER Solutions, jednego ze światowych liderów w segmencie konstrukcji offshore i subsea. Na wrzesień 2013 r. zaplanowano zakończenie kontraktu na budowę konstrukcji podwodnych dla pola ASGARD.
- Po piętnastu latach powróciliśmy na to samo pole wydobywcze na Morzu Północnym – mówi Lesław Hnat, prezes MSR S.A. w Świnoujściu.
Zlecenie norweskiego koncernu dotyczy budowy konstrukcji stalowych, umożliwiające instalowanie urządzeń do podwodnej segregacji wydobywanego oleju, gazu oraz odpadów. Posegregowane na dnie morza surowce transportowane są na platformy przeładowcze, na tankowce lub bezpośrednio do terminali zlokalizowanych na lądzie. To projekt innowacyjny – w Świnoujściu nie budowano dotąd tego typu konstrukcji.
- To dla nas ważny kontrakt. Jego realizacja umocni pozycję naszej stoczni na rynku producentów konstrukcji offshore o podwyższonym poziomie technologicznym – mówi Tomasz Reterski, zastępca Dyrektora Działu Handlowego, odpowiedzialny w świnoujskiej „remontówce” za segment offshore.
Również na zlecenie AKER Solutions od kwietnia 2012 roku montowane są w Świnoujściu elementy wyposażenia platformy EKOFISK 2/4Z , zlokalizowanej na jednym z największych norweskich pól wydobywczych ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Północnym. W MSR wykonywane są konstrukcje ze stali czarnej, nierdzewnej i aluminium oraz elementy urządzeń umożliwiające transport gotowych elementów konstrukcyjnych na pole wydobywcze. Zakończenie tego kontraktu nastąpi w maju 2013.
W marcu 2013 r. MSR S.A. w Świnoujściu przeszła pozytywnie audyty certyfikujące i ponownie uzyskała status kwalifikowanego dostawcy Aker Solutions. Spółka posiada również certyfikat firmy Achilles - platformy zrzeszającej największych klientów z branży offshore na rynku norweskim i duńskim (m.in.: Statoil, Shell, Total, BP).
- Jest to platforma, mająca ułatwić firmom zajmującym się gospodarczą eksploatacją zasobów morza znalezienie podwykonawców lub dostawców zweryfikowanych pod kątem posiadanych certyfikatów i możliwości technicznych – wyjaśnia Tomasz Reterski.
Obecnie prowadzone są negocjacje kolejnych kontraktów offshore.