RMF fm • Czwartek [25.10.2007, 20:52:42] • zachodniopomorskie
Policja na tropie szajki handlującej ludźmi

fot. RMF fm
Po informacjach RMF FM na policję zgłaszają się kolejni mieszkańcy zachodniopomorskiego, którzy padli ofiarą grupy przestępczej wywożącej Polaków do Niemiec. Oferowano im dobrze płatną pracę, wyrabiano karty kredytowe i zmuszano do robienia zakupów i podpisywania różnych umów. Gdy banki blokowały karty, Polacy byli zmuszani do innych prac.
Niemiecka i polska policja zatrzymały mężczyznę, który werbował mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Teraz listem gończym poszukają jego kompana. Mężczyznom postawiono zarzut handlu ludźmi.
Przestępcy oszukali co najmniej 14 Polaków. Najwięcej poszkodowanych pochodzi z małych wsi w powiedzie łobeskim. Posłuchaj relacji reportera RMF FM, Pawła Żuchowskiego:

Portret poszukiwanego mężczyzny - Daniela Malinowskiego( fot. RMF fm
)
Oszukane osoby miały otrzymać w Niemczech legalną pracę i wynagrodzenie w wysokości około 500 euro miesięcznie. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej – na wyrobione karty kredytowe musiały robić zakupy w niemieckich sklepach, a po wyczyszczeniu kont były wykorzystywane w inny sposób: Były zmuszane do różnego rodzaju prac przez sprawców. Były to najczęściej prace w gospodarstwach domowych. Za te prace nie byli wynagradzani - mówi Małgorzata Wojciechowicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.