- Podczas rewitalizacji Parku Chopina nie znaleziono żadnych ciał, byłoby to zresztą po kilkudziesięciu latach od ich pochówku raczej niemożliwe – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta.- Tak naprawdę nie znaleziono nawet pełnych szkieletów lecz szczątki ludzkie, kości zmieszane ze zbutwiałym drewnem, pochodzącym prawdopodobnie z trumien, w których pochowani byli przedwojenni mieszkańcy Świnoujścia.
Poinformowano wszystkie odpowiedzialne za tego typu znalezisko służby państwowe. Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, znalezione szczątki przewieziono do Szczecina i tam skremowano. Urny z prochami zostały złożone następnie w Domu Przedpogrzebowym - Kaplicy - znajdującym się na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu. Będą tam do czasu uzgodnienia ze stroną niemiecką terminu i miejsca uroczystego pochówku. Jak nas poinformował magistrat, przypuszczalnie nastąpi to za około dwa miesiące.
- W przypadku wszystkich znalezionych pozostałości pochówku przedwojennych mieszkańców Świnoujścia, podchodzimy do nich z należytym szacunkiem - mówi rzecznik.- Jako samorząd Świnoujścia, dbamy o pamięć przedwojennych mieszkańców miasta, bez względu na ich narodowość. Wszyscy tworzyliśmy i tworzymy jego często tragiczną historię. Dowodem na to będą tablice pamiątkowe zlokalizowane w Parku, z symbolami oraz napisami w języku polskim, hebrajskim i niemieckim, które będą przypominać o przedwojennym charakterze tego obszaru, jako cmentarza ewangelickiego i żydowskiego.
O znalezionych szczątkach pisaliśmy na iswinoujscie. Urząd miasta twierdzi, że
podczas kolejnych prac w parku nie znaleziono kolejnych ludzkich szczątków. Dotychczasowy koszt ekshumacji i kremacji wyniósł 3 200 złotych.
- Dziś jesteśmy już na etapie prac końcowych - twierdzi Robert Karelus.
W zrewitalizowanym Parku Chopina powstają między innymi: plac zabaw dla dzieci, terenowa siłownia, pole do gry w boule oraz szachy, toaleta publiczna, elementy małej infrastruktury (ławki i oryginalne miejsca do wypoczynku - siedziska terenowe, altany parkowe, zewnętrzna galeria, ścieżka dydaktyczna, stojaki na rowery). Całkowita wartość jego przebudowy wynosi 4 241 306,07 złotych, z czego 2 071 346,48 złotych to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
- Mamy nadzieję , że jeszcze przed sezonem letnim stanie się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców i gości miasta – mówi Robert Karelus.