iswinoujscie.pl • Piątek [19.04.2013, 11:40:52] • Świnoujście

Co wiesz na temat elektrośmieci?

Co wiesz na temat elektrośmieci?

fot. Gimnazjum Publiczne nr 1

Jesteśmy uczniami Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Olimpijczyków Polskich i uczestniczymy w ogólnopolskim konkursie „NA TROPIE ELEKTROŚMIECI”, organizowanym przez Centrum UNEP/GRIP i Zakład Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po I edukacyjnym etapie i pomyślnie napisanym przez nas teście, organizatorzy zakwalifikowali naszą szkołę do kolejnego, kampanii informacyjnej. Jednym z naszych obecnych zadań jest nagłośnienie akcji uświadamiającej społeczność naszego miasta o elektrośmieciach, czym różnią się od zwykłych śmieci oraz jak pozbywać się ich.

Z przeprowadzonych ankiet w domu oraz w szkole wynika, że teoretycznie każdy z nas wie jak należy postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, jednak praktyka wskazuje na konieczność zmian naszych nawyków w tej kwestii. Traktujemy kampanię bardzo poważnie, ponieważ chodzi tu o naszą ziemię, która ma służyć nie tylko nam, lecz również innym pokoleniom. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak poważne szkody jej wyrządzamy, czasami nawet nieświadomie.

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub baterie.

Plastik, z którego zbudowanych jest większość elementów radioodbiornika czy komputera, rozłoży się dopiero po 400 latach. Metalowa obudowa starej lodówki skoroduje znacznie szybciej, jednak z uszkodzonego agregatu chłodniczego wyciekną freony, odpowiedzialne za niszczenie warstwy ozonowej. Szkło z kineskopu wysłużonego telewizora nie jest wprawdzie toksyczne, będzie jednak szpecić środowisko przez pół tysiąclecia – tyle bowiem czasu potrzeba, aby szkło zamieniło się ponownie w piasek.

Prawdziwą bombą z opóźnionym zapłonem są telefony komórkowe – w ciągu trwającego dziesiątki lat procesu rozkładu i korozji do środowiska uwalniane są trujące metale ciężkie, takie jak ołów, rtęć, kadm i beryl oraz niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, wśród których najbardziej niebezpieczne są bifenyle (bromowane opóźniacze palenia). Działają neurotoksycznie i uszkadzają narządy wewnętrzne.

Produkowany sprzęt elektryczny i elektroniczny jest w dużym stopniu nam potrzebny, jednak jest jedna, prosta rzecz, którą możemy zrobić, aby ratować środowisko.
Przede wszystkim należy pamiętać, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników, razem z innymi odpadami. Warto się do tego zakazu dostosować, nie tylko ze względów ekologicznych, ale również finansowych - za wyniesienie na śmietnik starej lodówki czy komputera możemy zapłacić nawet 5000 zł grzywny. Co więc należy zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
Mamy kilka możliwości…

*oddać do punktu zbiórki elektrośmieci

Zbiórka elektrośmieci powinna być prowadzona w każdej gminie. Listę punktów można znaleźć np. w internecie, na stronach urzędów gmin czy elektrosmieci.pl.( w Świnoujściu zajmuje się tym firma Remondis ul. Karsiborska 31)

*zanieść do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt

Prawo zezwala na oddanie elektrośmieci do sklepu lub hurtowni, w której kupujemy nowy sprzęt, ale wyłącznie tego samego typu. Obowiązuje zasada 1 za 1. Tak więc kupując nową lodówkę możemy oddać starą, niezależnie od jej marki. Sklep nie powinien pobierać za to żadnych opłat. Stare urządzenie musimy dostarczyć do punktu handlowego we własnym zakresie. Niekiedy zdarza się, że „wymiana” następuje w naszym domu, gdy korzystamy z transportu zakupionego sprzętu.

*zostawić w punkcie serwisowym

Elektrośmieci można zostawić w punkcie serwisowym tylko wtedy, gdy okaże się, że urządzenia nie da się już naprawić. Nie można od tak zanieść zużytego sprzętu, bez chęci jego naprawy.

*oddać na złom

Zużyty sprzęt elektryczny można oddać w punkcie skupu złomu, tylko wtedy, gdy punkt prowadzi zarejestrowaną działalność w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych.

Jesteśmy przekonani, że duża część polskiego społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy. Mamy jednak nadzieję, że do tej grupy nie będą już należeli Świnoujścianie po opublikowaniu tego artykułu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/26348/