iswinoujscie.pl • Niedziela [14.04.2013, 20:52:23] • Świnoujście

Rzecznik prezydenta o pracy w urzędzie: Mało się tutaj zarabia

Rzecznik prezydenta o pracy w urzędzie: Mało się tutaj zarabia

Janusz Żmurkiewicz Prezydent Miasta Świnoujścia.( fot. Sławomir Ryfczyński )

Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na konkurs na stanowisko geodety w urzędzie miasta. Twierdzi, że wygrał go… dotychczasowy miejski geodeta, emeryt. Zarzuca miastu, że nie dopuszcza do pracy w magistracie młodych. Robert Karelus zaprzecza.

Urząd Miasta ogłasza konkurs na miejskiego geodetę w piątek 28 marca przed świętami a rozstrzygnięcie jest 8 kwietnia czyli naprawdę zostają 4 dni, żeby ogłoszenie o konkursie zobaczyć, przygotować i złożyć - pisze nasz Czytelnik. - Istotną kwestią jest fakt, że z dotychczasowym geodetą miasta rozwiązali umowę, bo został emerytem, po to, żeby ogłosić, że nie ma nikogo i na konkurs wystartował tylko obecny i emerytowi dać dalej pensyjkę.

Czytelnik iswinoujscie twierdzi, że ten przypadek nie jest wyjątkowy.

Ilu jest takich pracowników Urzędu Miasta, którzy "nie wpuszczają młodych" i trwają na stanowiskach pobierając wysoką pensję i emerytury? – pyta i zaraz sam sobie odpowiada- Wystarczy zobaczyć oświadczenia majątkowe. Jest to przykład realizacji polityki miasta, która oszukuje a nie szuka dla młodych pracy w mieście.

Krótko po otrzymaniu informacji od Czytelnika, z jego uwagami zapoznaliśmy rzecznika prasowego prezydenta Janusza Żmurkiewicza.

- Procedurę ogłaszania konkursów na stanowiska pracy w Urzędzie Miasta Świnoujście, tak jak we wszystkich innych urzędach miast, gmin i powiatów w Polsce, reguluje ustawa o pracownikach samorządowych – mówi Robert Karelus. - Zgodnie z artykułem 13. cytowanej ustawy:„termin do składania dokumentów określony w ogłoszeniu o naborze nie może być krótszy, niż 10 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia w biuletynie”. Tak też jest w przypadku ogłoszenia o konkursie na stanowisko miejskiego geodety.

Rzecznik prezydenta o pracy w urzędzie: Mało się tutaj zarabia

Robert Karelus rzecznik prezydenta( fot. Sławomir Ryfczyński )

Rzecznik zapewniał, że jeszcze w poniedziałek, 8 kwietnia mogli się zgłaszać chętni. Według najświeższych informacji z magistratu, do konkursu na urząd geodety miasta zgłosiło oferty trzech kandydatów.

- Wyboru komisja konkursowa dokona na początku przyszłego tygodnia i wtedy też, do publicznej wiadomości, podane zostaną dane zwycięzcy konkursu - mówi Robert Karelus.- Jeden z kandydatów to rocznik 1977.

Jak podaje rzecznik prezydenta, w ubiegłym roku ogłoszonych zostało 18 konkursów na różne stanowiska urzędnicze.

- Z tego na 2 nie wpłynęła żadna oferta, w jednym przypadku wybrano kandydata młodego, z rocznika 1986, który jednak ostatecznie zrezygnował z zatrudnienia w urzędzie – dodaje Robert Karelus.- Natomiast w jednym przypadku, po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej komisja konkursowa uznała, że jedyny kandydat, który się zgłosił, nie ma wystarczającego przygotowania merytorycznego do stanowiska. Ostatecznie w 2012 roku na stanowiska urzędnicze w wyniku konkursu przyjęto 14 osób, w tym aż 10 osób w wieku od 24. do 35. roku życia. Dodatkowo dwie młode osoby przyjęto na zastępstwo, a kolejne równie dwie młode na stanowiska obsługi, przy których nie jest wymagany konkurs. Z tych danych wynika niezbicie, że nieprawdą jest, iż młodzi nie mają szans na pracę w urzędzie miasta.

Robert Karelus twierdzi, że nie wszyscy chcą pracować w samorządzie, bo mało się w nim zarabia.

- Dla przykładu na stanowisku inspektora, gdzie wymagane jest kierunkowe wyższe wykształcenie, średnia miesięczna pensja wynosi 2,5 tys. złotych. Natomiast na stanowisko podinspektora – wykształcenie wyższe lub średnie i 3 lata stażu – średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych - wylicza.- Dla wielu młodych osób z wyższym wykształceniem nie są zadowalające pensje i wolą szukać innej, lepiej płatnej pracy w sektorze prywatnym. W konkursach na kierownicze stanowiska rzadko biorą udział młodzi, wykształceni mieszkańcy miasta. Przykładem ostatni konkurs na stanowisko dyrektora Żeglugi Świnoujskiej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/26237/