Nieopłacone groby w całej Polsce podlegają likwidacji zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Konieczność wnoszenia opłat za przedłużenie ważności grobów ziemnych i murowanych pojedynczych następuje po upływie 20 lat od pochówku.
- Nie oznacza to jednak, że na świnoujskim cmentarzu następuje to zaraz po tym terminie. W praktyce, m.in. z szacunku dla zmarłych, likwidacja następuje dopiero po kolejnych 10 latach. W tym czasie, aby przypomnieć najbliższych zmarłych, którzy odwiedzają cmentarz, na grobach umieszczane są informacje, że mogiła jest nieopłacona i tym samym przeznaczona do likwidacji. Dobrą praktyka jest umieszczanie takich informacji szczególnie w okresie przed Świętem Zmarłych, kiedy to cmentarz jest szczególnie odwiedzany przez najbliższych zmarłych. Ponadto wykaz grobów przeznaczonych do likwidacji jest wywieszany na tablicy ogłoszeń, która znajduje się na terenie nekropolii – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.
Rzecznik przyznaje, że w poprzednich latach likwidacje nieopłaconych grobów zdarzały się bardzo rzadko. Podkreśla, że dotyczyły jedynie pojedynczych przypadków, grobów, które na powierzchni praktycznie nie były już widoczne.
- W 2012 roku za nieopłacenie miejsca zlikwidowano 15 grobów pochodzących z przełomu lat 50/60 ubiegłego wieku – mówi Karelus.
Co dzieje się z resztkami trumien, które zakopane były w ziemi? - Są zakopywane głębiej. Najbliżsi zmarłych, którzy są tam chowani, są informowani o tym, że miejsce pochodzi z likwidacji poprzedniego grobu – zapewnia rzecznik.