iswinoujscie.pl • Piątek [08.03.2013, 07:50:12] • Świnoujście

Panie naprawdę rządzą!

Panie naprawdę  rządzą!

fot. Sławomir Ryfczyński

Mówią, że władza jest w rękach mężczyzn. Prezydent na swoje zastępczynie wyznaczył jednak dwie panie. Kobietą jest szefowa Powiatowego Urzędu Pracy i Szpitala Miejskiego oraz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Panie kierują też większością placówek oświatowych.

Niewiele jest w Świnoujściu instytucji i placówek, których szefem jest mężczyzna. A jeśli już nawet dostał najwyższe stanowisko, to na swojego zastępcę wyznaczył kobietę. Przykład idzie z góry. Wszakże sam Janusz Żmurkiewicz otoczył się paniami. Zastępują go Barbara Michalska i Joanna Agatowska. Cztery kobiety zasiadają w radzie miasta: Irena Kurszewska i Elżbieta Jabłońska z PO oraz Krystyna Dulnik i Helena Frankowska z SLD. Sołtysem sołectwa Karsibór została także kobieta - Teresa Janssen. Joanna Rymsza jest przewodniczącą zarządu osiedla Przytór- Łunowo.

Panie opanowały oświatę. Przedszkolem Miejskim nr 1 kieruje Ewa Zdziarska, trójką- Mariola Babkinis, piątką – Halina Weredyńska, dziewiątką – Renata Bujak, dziesiątką- Anna Dul, jedenastką – Krystyna Skulich. W rękach kobiet są szkoły podstawowe i gimnazja… Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki kieruje Gabriela Kopacka. Jej zastępcą jest także kobieta. Dwie wicedyrektorki ma Zespół Szkół Publicznych nr 4, którym kieruje Agnieszka Adamczyk. Dyrektorem ZSO przy ulicy Witosa jest co prawda mężczyzna, ale wicedyrektorami - dwie panie.

Kobieta ( Grażyna Kołowiecka) rządzi Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, Powiatowym Urzędem Pracy ( Joanna Sokalska, jej zastępcą jest Małgorzata Ciechowska), Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie ( Gabriela Poniedziałek- Petruk). Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury jest mężczyzna, ale już filiami MDK kierują panie.

Mamy też posłankę ze Świnoujścia, reprezentującą PO Ewę Żmudę-Trzebiatowską. A wiceprezydent Joanna Agatowska została wiceprzewodniczącą SLD.

Niewykluczone, że w najbliższych wyborach na prezydenta Świnoujścia wystartuje kilka kobiet. Być może któraś zdobędzie fotel, w którym zasiada dziś Janusz Żmurkiewicz.

Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom, także tym, które rządzą tylko w domach, życzymy wszystkiego najlepszego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/25784/