Jest to spotkanie z cyklu Opowieści z Jedwabnego Szlaku, który z powodów historycznych jest nam Polakom mało znany, a który ma ogromny wpływ na polityczne i gospodarcze przemiany w obecnym świecie. Tam bowiem wschodnia i zachodnia kultura odmiennych światów spotyka się i ściera w konflikcie cywilizacji, niezrozumienia i mylnych stereotypów.
Opowieści w formie multimedialnej prezentacji są żywą lekcją historii i geografii oraz kulturoznawstwa, które pozwalają zastanowić się nad własną postawą w stosunku do drugiego człowieka w zmieniającym się świecie. Tematy poruszane na spotkaniu to wartość rodziny, stosunek do starszego pokolenia, postawa wobec przemocy oraz tolerancja do ludzi innej religii i zwyczajów. Celem opowieści jest edukacja międzykulturowa oraz wychowanie w społeczeństwie globalnym, w którym każda osoba
ma możliwość rozwoju i pozytywnej zmiany. Zagadnienia przedstawione są za pomocą opisu życia mieszkańców oraz doświadczeń autora i wzbogacone o międzykulturową edukację zdobytą w Wielkiej Brytanii i USA.
Zbyszek Pawlak od 20 lat dociera do miejsc na terenie Jedwabnego Szlaku, takich jak Kaukaz i Afganistan, gdzie przez lata zajmował się strategiami rozwoju oraz coachingiem. Przez ponad 10 lat mieszkał w Środkowej Azji, biorąc udział w licznych projektach edukacyjnych i humanitarnych. Zafascynowany ludźmi Wschodu, ich życiem oraz kulturą. Historie usłyszane od przyjaciół – mieszkańców
Jedwabnego Szlaku, stara się w przystępny sposób opowiedzieć słuchaczom Zachodniego Świata. posiada ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi, prowadzi gościnne wykłady na uczelniach i w liceach, mówi do dorosłych w bibliotekach, muzeach i ośrodkach kultury, bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w Polsce i zagranicą. Na I Podlaskim Festiwalu Kultur i Podróży w Białymstoku, zdobył nagrodę publiczności za najciekawszą prezentację całego festiwalu, na kolejnych w Krakowie "Trzy żywioły" i w Warszawie "Terra" odebrany został ze szczególnym zainteresowaniem i emocjami - opowieść pełna mądrości i życiowego doświadczenia. Jest wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie oraz gościnnym mówcą na takich uczelniach jak Uniwersytet Jagieloński, Poznański Uniwersytet im. A.Mickiewicza oraz innych na terenie Polski. Mieszka wraz z rodziną w Wielkiej Brytanii gdzie zmaga się z wyzwaniami zachodniej kultury w życiu własnych nastoletnich dzieci.