iswinoujscie.pl • Środa [27.02.2013, 07:54:02] • Świnoujście

Przestępcy nie mają szans! Świnoujscy policjanci podsumowali ubiegły rok

Przestępcy nie mają szans! Świnoujscy policjanci podsumowali ubiegły rok

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

1136 postępowań przygotowawczych, 960 zarzutów dla podejrzanych, 707 wykryć przestępstw kryminalnych… To tylko garstka z tego, czego dokonali w roku ubiegłym świnoujscy policjanci. W poniedziałek podsumowali swoje działania podczas corocznej odprawy.

„Osiągnęliśmy wykrywalność przestępstw kryminalnych na poziomie 80%. W porównaniu z innymi komendami miejskimi/powiatowymi województwa zachodniopomorskiego jest tak bardzo wysoka wykrywalność. Świadczy to o dużej aktywności i zaangażowaniu policjantów w wykrywaniu sprawców popełnionych przestępstw. Osiągnięcie wykrywalności na tym poziomie wymagało pełnej dyspozycyjności i zaangażowania policjantów służby kryminalnej - niejednokrotnie realizacji zadań w czasie wolnym od służby.

W 2012 r. zarzuty przedstawiono 960 podejrzanym o różne przestępstwa. W przeważającej większości przestępstw dopuścili się obywatele polscy. Nieznaczny ułamek przestępstw był udziałem obcokrajowców. Obcokrajowcy dopuszczali się głównie przestępstw kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz kradzieży paliwa. Czynów karalnych dopuszczali się również nieletni. W ostatnich 3 latach ujawniamy coraz więcej nieletnich sprawców czynów karalnych.

W dalszym ciągu większość odnotowanych przestępstw stanowią przestępstwa o charakterze kryminalnym. Z 707 przestępstw kryminalnych stwierdzonych w 2012 r. wykryliśmy 70,4% z nich. Pośród przestępstw kryminalnych zdecydowanie dominują: kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem oraz niszczenie mienia. Tego rodzaju czyny stanowią grupę przestępstw najbardziej dokuczliwą dla obywateli, dlatego ograniczenie ich, jest zawsze priorytetem w naszej działalności.

W kategorii przestępstw kradzieży cudzej rzeczy wszczęliśmy 202 sprawy, a wykrywalność w tej kategorii osiągnęliśmy na poziomie blisko 48%, tj. o 2% wyższą niż w ubiegłym roku, przy średniej dla województwa 40,3 %. W kategorii przestępczości samochodowej odnotowaliśmy 4 kradzieże. Zagrożenie w tej kategorii należy do najniższych w województwie.

Drugą kategorią w przestępczości kryminalnej po kradzieży cudzej rzeczy są kradzieże z włamaniem. W 2012 r. wszczęliśmy 92 sprawy z tego rodzaju przestępstw. Wykrywalność sprawców włamań wyniosła aż 51,7% i była o 6,8 % wyższa niż w roku ubiegłym.

Jeżeli chodzi o niszczenie mienia, odnotowaliśmy znaczny spadek wszczętych spraw w porównaniu do roku 2011, bo aż o 16 spraw. Wykrywalność ukształtowała się na dobrym poziomie 58,3%, który jest o ponad 14% wyższy niż średnia wojewódzka.

Istotnie zmniejszyła się liczba rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, bo aż o połowę z 14 w roku 2011 do 7 w roku ubiegłym. Tu możemy pochwalić się 100% skutecznością wykrywczą.

W kategorii bójek i pobić w 2012 r. odnotowaliśmy 14 tego typu przestępstw i osiągnęliśmy wykrywalność na poziomie 76,9 %.

W 2012 roku odnotowaliśmy wzrost przestępstw drogowych w porównaniu do roku 2011 o 34 sprawy. Wpływ na to ma większa nasza aktywność przy ujawnianiu nietrzeźwych kierujących, którzy to stanowili zdecydowaną większość tzw. przestępców drogowych. Ujawniliśmy łącznie 267 nietrzeźwych kierujących, czyli o 38 więcej niż w 2011 roku.

W zakresie przestępczości narkotykowej wszczęto w roku 2012 - 43 sprawy. Zatrzymano i przedstawiono zarzuty 57 podejrzanym o posiadanie i handel narkotykami.

Zjawiskiem towarzyszącym codziennej służbie są napaści, naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantów. W minionym roku spraw takich zarejestrowaliśmy 37, tj. o 7 więcej niż w roku 2011.

W 2012 r. Komenda Miejska Policji w Świnoujściu wszczęła 94 postępowania o przestępstwa gospodarcze. Wykrywalność przestępstw gospodarczych wyniosła 98,4%.

Należy również wspomnieć o przestępstwach korupcyjnych. Ich ilość stanowi odsetek ogółu spraw. W roku 2012 ujawniliśmy 7 spraw o charakterze korupcyjnym przy 5 ujawnionych w roku 2011.

Zabezpieczenie majątkowe jest instytucją, która ma istotne znaczenie dla osiągnięcia celów postępowania karnego i w związku z tym, w 2012 r. policjanci dokonali 107 zajęć mienia u podejrzanych czyli o 10 więcej niż w roku poprzednim.

Pochwalić możemy się skuteczną pracą przy odzyskiwaniu mienia utraconego w wyniku przestępstwa. Blisko w 20% spraw, w których odnotowano straty w mieniu, udało się nam odzyskać skradzione wcześniej mienie.

W 2012 roku osiągnęliśmy wskaźnik wykrywalności w 7 podstawowych kategoriach przestępstw pospolitych na poziomie 55% i jest to jedna z najwyższych wartości w województwie, przy średniej wojewódzkiej 45,5%.

Dodać trzeba, że policjanci na podstawie własnych ustaleń i materiałów wykryli prawie 37% spraw, w których sprawca w początkowej fazie był nieznany organom ścigania.

Bardzo wysoko ocenić trzeba policjantów odpowiedzialnych za poszukiwania osób. W roku 2012 r. wszczęto poszukiwania za 102 osobami, w tym 83 osób było podejrzanych o popełnienie przestępstwa oraz 19 osób zaginionych. Wskaźnik skuteczności listów gończych wyniósł 0,8 – jest to najlepszy wynik osiągnięty w naszym województwie. Ogółem w roku 2012 na podstawie listów gończych zatrzymano 41 osób. Trzeba wspomnieć, iż w 2012 roku 2 osoby poszukiwano Europejskimi Nakazami Aresztowania. Również 2 osoby zatrzymane były na podstawie ENA.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu dokonali zatrzymania 512 sprawców przestępstw na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu. Dla porównania w 2011r. zatrzymano 494 sprawców, a w 2010 - 466. W ramach realizacji administracyjno-porządkowych czynności jednorazowych funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego wykonali 384 czynności, efektem których było zatrzymanie 116 osób poszukiwanych nakazami i poleceniami sądowymi i prokuratorskimi.

Ujawnialność sprawców wykroczeń przeciwko spokojowi i bezpieczeństwu publicznemu funkcjonariusze pionu prewencji osiągnęli na poziomie 100%.

Do jednych z głównych zadań funkcjonariuszy Referatu Patrolowo-Interwencyjnych należy szybkie i skuteczne podejmowanie interwencji. W roku 2012 przeprowadziliśmy ich 3.454, co daje 10 interwencji podejmowanych na dobę. W 2011 roku interweniowaliśmy 3.693 razy, zaś w 2010 roku 2.215. Średni czas reakcji na zdarzenie w 2012 roku wyniósł 7 min i 19 sek., zaś w 2011roku 10 min i 05 sek. W roku ubiegłym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przeprowadzili łącznie 604 interwencje domowe i wobec 33 sprawców przemocy domowej wdrożyli procedurę „Niebieskiej Karty”.

W 2012 roku policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego wylegitymowali 29.003 osób, nałożyli 4.412 grzywien w drodze mandatów karnych, sporządzili 385 wniosków do sądu o ukaranie i doprowadzili do wytrzeźwienia 108 osób.

W 2012 roku dzielnicowi wykonali łącznie 110 wywiadów, ustaleń i doręczeń korespondencji na polecenie prokuratur, 432 takie same czynności na polecenie sądów oraz 189 na rzecz komorników sądowych. Liczba czynności wykonanych na rzecz innych jednostek Policji, od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie, i tak w 2012 roku funkcjonariusze zrealizowali 1.715 wywiadów i ustaleń w ramach pomocy prawnej.

Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy Rewiru Dzielnicowych jest organizowanie systematycznych spotkań ze społeczeństwem i samorządem lokalnym. W trakcie tych spotkań poruszane są problemy i zagadnienia nurtujące społeczność lokalną. Zwracana jest uwaga na występujące zagrożenia w danym rejonie oraz możliwości rozwiązywania problemów. Dzielnicowi w ramach programu „Bezpieczna przestrzeń” zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z lokalnej infrastruktury proponując jednocześnie sposoby ich rozwiązania. W 2012 roku dzielnicowi przeprowadzili 490 spotkań ze społeczeństwem, o 166 spotkań więcej niż w roku 2011.

W 2012 roku funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przeprowadzili 10.558 kontroli stanów trzeźwości uczestników ruchu drogowego, które w 46 przypadkach doprowadziły do zabezpieczenia dowodów i przedstawienia zarzutów z art. 178a§1 kk, a w 37 przypadkach zarzutów z art. 87§1 kw. W 2012 roku funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego zatrzymali 132 uprawnienia do kierowania pojazdami, w tym 117 za kierowanie pojazdem znajdując się pod wpływem alkoholu, a także z różnych, ważnych względów, 333 dowody rejestracyjne.

Przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Świnoujście mogliśmy w roku 2012 skierować na ulice naszego miasta, dodatkowe patrole policyjne, w tym: 38 ponadnormatywnych patroli składających się z naszych funkcjonariuszy, w samym sezonie letnim – 88 patroli miesięcznie złożonych z funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, oraz patroli słuchaczy ze Szkół Policji w Słupsku i Pile, którzy w ilości 251 policjantów, przez cały ubiegły rok pełnili w Świnoujściu praktyki zawodowe.
W zakresie współpracy w obszarze profilaktyki przeciwko alkoholizmowi i narkomanii, przemocy rówieśniczej i przestępczości nieletnich funkcjonariusze WPiRD KMP w Świnoujściu współpracowali z podmiotami pozapolicyjnymi takimi jak Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy Zakład Opieki Zdrowotnej. W czasie okresu wakacyjnego policjanci brali udział w licznych spotkaniach z młodzieżą wypoczywającą w naszym kurorcie w zorganizowanych formach wypoczynku jak kolonie, obozy. Programy profilaktyczne, które realizują funkcjonariusze KMP w Świnoujściu to: „Przyjaciele Gryfusia”, „Bezpieczna Szkoła”, „Zażywasz – przegrywasz”, „Cyber przemoc”.

Pogadanki z młodymi ludźmi dotyczyły m.in. szkodliwości spożywania alkoholu, jego wpływu na młody organizm, skutków zażywania innych szkodliwych substancji a także odpowiedzialności karnej. W roku 2012 w związku z realizacją nowych działań profilaktycznych pod nazwą „Kontrakt” zostało zawartych 18 kontraktów z nieletnimi. Najczęstszymi powodami zawierania kontraktów z nieletnimi było palenie przez nich papierosów czy spożywanie alkoholu. Ponadto, corocznie na terenie Gimnazjum Publicznego nr 2 odbywa się „Turniej wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego”. W konkursie biorą udział drużyny szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Świnoujścia. Turniej składa się z części teoretycznej i praktycznej. Całość konkursu oceniana jest przez komisję sędziowską, w której zasiadają policjanci, a także osoby zajmujące się problematyką ruchu drogowego w innych instytucjach. Ponadto każdego roku policjanci uczestniczą w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 6, dotyczącym bezpieczeństwa na drodze, w którym to udział biorą uczniowie klas I-III. W ramach spotkań profilaktycznych do komendy zapraszane były dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu miasta Świnoujście, które miały m.in. możliwość przyjrzenia się z bliska pracy policjantów i obejrzenia sprzętu policyjnego.
Jednym z głównych zadań spoczywających na funkcjonariuszach KMP w Świnoujściu jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli w trakcie odbywających się masowych imprez sportowych i kulturalnych. W 2012 r. zabezpieczyliśmy 19 imprez o charakterze sportowym.

Były to w szczególności mecze zespołu „Flota Świnoujście” o mistrzostwo I ligi piłki nożnej i w Pucharze Polski. Od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku na terenie Polski odbył się Turniej Finałowy UEFA EURO 2012 podczas którego na terenie kraju rozegranych zostało 16 meczy piłki nożnej. Wspomniane mecze oglądały setki tysięcy kibiców, nie tylko na stadionach ale również na telebimach w strefach kibiców. W niemieckiej miejscowości Heringsdorf, odległej o około 12 km od Świnoujścia usytuowana była strefa kibica, w której w czasie rozgrywania meczów drużyny niemieckiej bądź polskiej gromadziły się duże ilości kibiców pragnących obejrzeć spotkania. Dla zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego Komenda Miejska Policji w Świnoujściu podjęła stosowne działania prewencyjne poprzez zacieśnienie współpracy z Policją niemiecką i podmiotami pozapolicyjnymi takimi jak: Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna i Służba Ochrony Kolei. W ubiegłym roku, po raz 4 zabezpieczaliśmy ogólnoeuropejską imprezę kulturalną pod nazwą „Karuzela Cooltury”. W tym czasie na terenie miasta Świnoujście odbywały się spotkania kulturalne ze znanymi postaciami polskiej sceny artystycznej i politycznej oraz warsztaty artystyczne w trakcie których uczestnicy mogli wymieniać swoje doświadczenia. W okresie letnim na terenie miasta Świnoujście odbywały się inne ważne imprezy kulturalne takie jak Dni Morza, Baltic Ship Races, Wiatrak, Fama czy Regaty Unity Line. W zabezpieczeniu tych imprez wspólnie z Policją uczestniczyły służby takie jak Straż Graniczna, Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa, Służba Ochrony Kolei, Urząd Morski oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.”

St. sierż. Dorota Małysa

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/25647/