Marynarka Wojenna RP • Poniedziałek [15.10.2007, 23:03:17] • Świnoujście

Niebezpieczne znalezisko

Niebezpieczne znalezisko

fot. Marynarka Wojenna RP

We wtorek, 02 października br., o godzinie 13:50, Marynarka Wojenna została zaalarmowana przez jednostkę Urzędu Morskiego z Gdańska, o pocisku artyleryjskim znalezionym podczas prowadzenia prac podwodnych w rejonie kotwicowiska K-3. Służbom MW została przekazana przybliżona pozycja znaleziska.

W wyniku prowadzonych prac, obiekt niebezpieczny został zlokalizowany dnia 10 października przez ORP „MEWA”. Okręt przystąpił niezwłocznie do likwidacji pocisku przy użyciu ładunków wybuchowych. W godzinach popołudniowych nastąpiła detonacja niewybuchu, a następnie przeprowadzono sprawdzenie rejonu za pomocą zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Stwierdzono zniszczenie obiektu, ponadto 20 metrów od poprzedniej pozycji, wykryto kolejny pocisk artyleryjski. Akwen ostatecznie oczyszczono 10 października o 22.15. O sytuacji informowany na bieżąco był dyspozytor VTS Zatoka Gdańska, jak również wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

W ostatnich latach wzrosła świadomość społeczna i wiedza jak zachowywać się w przypadkach zauważenia niebezpiecznych przedmiotów. Ta i podobne, wcześniejsze akcje to efekt obecności w Bałtyku różnego typu zatopionej amunicji z II wojny światowej. Zatoka Gdańska i Półwysep Helski były miejscem intensywnych działań bojowych, stąd właśnie tutaj morze odsłania kolejne pozostałości wojenne. Powojenna amunicja, której jeszcze sporo zalega na dnie akwenów morskich odkrywana jest przez sztormy, ruchy dna morskiego i mas wody. Niektóre zanurzone znaleziska pojawiają się niekiedy na plażach bądź w rybackich sieciach. Okręty obrony przeciwminowej i jednostki saperów Marynarki Wojennej unieszkodliwiają rocznie tysiące wojennych niewypałów i niewybuchów. Od skuteczności ich wykrywania i niszczenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo żeglugi i transportu morskiego.

Stacjonujący w Gdyni niszczyciel min ORP „MEWA”, wchodzi w skład sił 13.Dywizjonu Trałowców 8.Flotylli Obrony Wybrzeża. Jest to specjalistyczna jednostka przeznaczona głównie do poszukiwania, rozpoznania i niszczenia min morskich. Do działań przeciwminowych wykorzystuje stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny oraz trały kontaktowe, akustyczne i elektromagnetyczne. Z pokładu okrętu operują płetwonurkowie minerzy. Wyposażenie okrętu pozwala wykrywać miny kotwiczne z odległości 1600 metrów od okrętu oraz min dennych z odległości 600 metrów. Okrętem wchodzącym w skład świnoujskiej flotylli dowodzi kpt. mar. Jarosław IWAŃCZUK.

OFICER PRASOWY 8.FOW
por. mar. Jacek KWIATKOWSKI

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/2538/