iswinoujscie.pl • Poniedziałek [28.01.2013, 23:33:15] • Świnoujście

Stare akumulatory w Świnoujściu

Stare akumulatory w Świnoujściu

fot. Izba Celna

W Świnoujściu funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na granicy stare akumulatory, będące odpadem, na których przywóz należy posiadać odpowiednie pozwolenia.

Akumulatory 22 szt. wiezione były luzem samochodem dostawczym bez jakichkolwiek zabezpieczeń uniemożliwiających skażenie środowiska. Importowano je ze Szwecji. Jak się później okazało miały zostać zutylizowane w jednej z dolnośląskich firm.

Wiezione akumulatory zostały uznane za odpad. Na ich przywóz prawo wymaga uzyskania stosownych pozwoleń, ponieważ ich nie było - towar zabezpieczono do dalszego postępowania, które prowadzić będzie Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

W tym roku to pierwszy przypadek zatrzymania odpadów w Świnoujściu. Niestety, jak pokazuje praktyka minionych lat przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów ze Skandynawii do naszego kraju nie są rzadkością. Wśród wykrytych odpadów najczęściej występują pozostałości posamochodowe, w tym stare akumulatory z wyciekającym elektrolitem. Były też zużyte kompresory zanieczyszczone olejami wyciekającymi z kontenera, w którym były przewożone. Poza tym wśród nielegalnie przewożonych odpadów były również śmierdzące, nieposortowane i zarobaczone odpady bytowe, czy ociekające krwią surowe skór z reniferów.

W przypadku podejrzenia przez celników nielegalnego przywozu odpadów, występują oni do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o opinię. Jeśli ten potwierdzi, że zatrzymany towar stanowi odpad, wówczas informacja o zdarzeniu niezwłocznie przekazywana jest do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który w dalszej kolejności podejmuje odpowiednie postępowanie administracyjne w zakresie nielegalnego przewozu odpadów i wydaje stosowną decyzję. Kary jakie GIOŚ nakłada w takich sytuacjach zaczynają się od 50 tys. zł. Jednocześnie prowadzone jest postępowanie karne. Przestępstwo takie w zależności od okoliczności zagrożone jest karą grzywny oraz pozbawienia wolności do lat 5. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/25338/