Jak najlepiej pomóc bezdomnym w Świnoujściu? Zobacz film!
fot. Sławomir Ryfczyński
To pytanie, na które odpowiedzi szuka od niemal roku miejski zespół ds. przeciwdziałania bezdomności. Odpowiedzi ma zawierać program, który powstanie prawdopodobnie w przeciągu najbliższego roku. Punktem wyjścia dla jego stworzenia jest koncepcja pomocy osobom bezdomnym i przeciwdziałania bezdomności w Świnoujściu na lata 2013-2015. W środę, na specjalnym spotkaniu zespołu zaprezentowano wyniki rocznej pracy.
W opracowanie analizy stanu obecnego i szukanie wskazówek do pracy nad jego poprawą zaangażowanych było wiele osób i instytucji. Koordynatorem prac była zastępca prezydenta Joanna Agatowska.
Do pracy zaangażowano cały sztab pracowników magistratu, w tym szczególnie zainteresowanych wydziałów: Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Zarządzania Kryzysowego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W prace zespołu chętnie zaangażowały się także osoby i organizacje, które mają problem z bezdomnością. Konstruktywną współpracę podjął Zarząd największego w Świnoujściu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Granica”. Wielką pomocą były informacje gromadzone w toku czynności operacyjnych przez świnoujskich Policjantów i Straż Miejską. Prawdziwy przełom nastąpił jednak cztery miesiące temu gdy w Świnoujściu rozpoczął pracę miejski streetwalker - Andrzej Zieliński.
Miejski streetwalker - Andrzej Zieliński.( fot. Sławomir Ryfczyński
)
Jego zadaniem było wniknięcie do środowiska bezdomnych, osobiste poznanie tych ludzi i ich problemów, zachęcenie do skorzystania z pomocy oferowanej przez miasto. Pan Andrzej wykonał tytaniczną pracę. Nie wszystkich napotkanych udało mu się co prawda namówić do skorzystania z pomocy ale wielu jednak tak uczyniło. Ponadto to właśnie streetwalkerowi zawdzięczamy sporządzenie dokładnej mapy miasta z dzikimi noclegowniami, zamieszkałymi przez bezdomnych pustostanami, bunkrami.
Roczna praca pozwoliła już dziś nakreślić najpotrzebniejsze zadania inwestycyjne jakie trzeba będzie wykonać w przyszłym roku aby doraźna pomoc osobom znajdującym się w dramatycznej sytuacji życiowej była skuteczna. Uczestnicy spotkania zadeklarowali wspólne dążenie do jak najszybszego opracowania, a na bazie zgromadzonych materiałów – miejskiego programu w formie dokumentu, który ostatecznie powinna zatwierdzić Rada Miasta i który stałby się obowiązującym prawem lokalnym.