iswinoujscie.pl • Sobota [17.11.2012, 07:59:06] • Świnoujście

Działkowcy walczą o dobrą ustawę

Działkowcy walczą o dobrą ustawę

fot. iswinoujscie.pl

W piątek, 16 października w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta zabrakło miejsc. Powodem było wielkie zainteresowanie jakie wzbudziła możliwość uzyskania informacji i wzięcia udziału w dyskusji na temat przyszłości ogrodów działkowych. Organizatorem były władze miasta wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

W kończącym się roku Polski Związek Działkowców stanął na czele społecznej akcji w obronie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. W wyniku tych działań udało się obronić respektowanie przez władze nabytych praw działkowców. Takie zalecenia wydał Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie zalecili także aby w nowej ustawie znalazły się zapisy gwarantujące ochronę interesów działkowców w przypadku roszczeń do terenu ogrodów, a także gwarancja zamiennych terenów przy ich likwidacji oraz respektowanie wszystkich nabytych praw.

Działkowcy mają mieć także gwarancję swobody zrzeszania się. Ten ostatni zapis budzi obawy o rozczłonkowanie ruchu działkowego, który w przypadku powstania zbyt dużej liczby stowarzyszeń może mieć problem z jednolitą reprezentacją i skuteczną ochroną swoich interesów. Być może jednak działkowcy ochronę swoich interesów oddadzą sprawdzonej już „w bojach” organizacji PZD. Ta sprawa ma jednak dla środowiska drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest by obecnie, w funkcjonującej dotychczas strukturze zmobilizować się i udzielić skutecznego poparcia projektowi ustawy.

Działkowcy walczą o dobrą ustawę

fot. iswinoujscie.pl

Podczas spotkania można było podpisywać się na listach poparcia projektu. Z tej okazji skorzystali niemal wszyscy obecni na sali. Spotkanie w Świnoujściu wzbudziło duże zainteresowanie. Oprócz działkowców na Sali pojawiła się grupa dziennikarzy świnoujskich mediów. Przyjechała nawet ekipa Telewizji Polskiej. Tradycyjnie sprzyjające działkowcom ugrupowania polityczne skorzystały z kolejnej szansy by zapewnić o swoim poparciu.

Działkowcy walczą o dobrą ustawę

fot. iswinoujscie.pl

Tadeusz Jarzębak podkreślił, że nieprzypadkowo to informacyjne spotkanie zorganizowano w Świnoujściu. Z powodzeniem działa tu aż 11 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, którym udało się nawiązać dobrą współpracę z miastem. „Jesteście tu w Świnoujściu w komfortowej sytuacji” -podkreślał Tadeusz Jarzębak i przypomniał, że od dawna obowiązuje u nas plan zagospodarowania przestrzennego, który gwarantuje, że obszary użytkowane przez działkowców pozostaną takimi także w przyszłości.

Reprezentanci Polskiego Związku Działkowców zapowiedzieli również podczas piątkowego spotkanie, że już wkrótce zostaną zorganizowane w działkowych świetlicach punkty konsultacyjne. Będzie w nich można zapoznać się z projektem nowej ustawy, wyjaśnić wątpliwości i złożyć podpis na listach poparcia, które trafią do Marszałka Sejmu R.P.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/24521/