Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, pogląd, system wartości i styl życia. W prawidłowo funkcjonującej rodzinie istotną rolę odgrywają wzajemne stosunki pomiędzy rodzicami, a dziećmi, które powinny być oparte na miłości i zrozumieniu. Rodzice są wzorem dla dzieci. W przypadku dezorganizacji rodziny nie jest ona w stanie realizować podstawowych zadań. Role wewnątrz rodzinne ulegają zaburzeniu, łamane są reguły, a zachowania poszczególnych członków rodziny stają się coraz bardziej niezgodne z normami prawnymi, moralnymi oraz oczekiwaniami społecznymi.
Przemoc domowa może być zarówno skutkiem jak i przyczyną dysfunkcji w rodzinie, bez wątpienia należy zakwalifikować ją do kategorii zachowań negatywnych o dużej szkodliwości społecznej. Mimo, że w relacjach międzyludzkich istniała ona zawsze,
o przemocy w rodzinie mówiono niewiele, jakby nie postrzegając jej jako poważnego zburzenia w funkcjonowaniu rodziny. Takiego, który prowadzi do poważnych naruszeń norm moralnych i prawnych, tragicznych skutków psychologicznych, a w skrajnych przypadkach do poważnych okaleczeń czy zabójstw.
Celem Kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc w rodzinie. Wszystkie społeczeństwa doświadczają przemocy. Skutecznych sposobów walki z przemocą jest wiele, wszystkie powinny opierać się na wysokiej świadomości praw każdego człowieka do zapewnienia bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego oraz do poszanowania jego godności. Podejmowane działania przez Ośrodek mają na celu dotarcie do lokalnej społeczności.
Profilaktyka pozwala przedsięwziąć środki ostrożności na ograniczenie rozwoju i zmniejszenie występowania zjawisk uznawanych za niepożądane i dolegliwe społecznie.
W czasie jej trwania prowadzona będzie akcja informacyjna w mieście na temat Kampanii i o możliwości zgłoszenia się do Ośrodka każdej osoby, która jest ofiarą przemocy.
W całym mieście wywieszone zostaną plakaty i rozpropagowane kalendarzyki kieszonkowe na rok 2013 w miejscach publicznych takich jak: przychodnie, szkoły, urzędy, sklepy, restauracje.
Dla wszystkich osób zainteresowanych konsekwencjami prawnymi przemocy w rodzinie zostanie otwarty 19.11.2012 r. punkt porad prawnych. Będzie on funkcjonował w godzinach od 09:00 do 14:00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4 na II piętrze w pokoju 202.
Kolejnymi działaniami podjętymi w trakcie Kampanii Białej Wstążki, będą zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej NR 1 w klasach I- III, jak również warsztaty dla mieszkańców Świnoujścia.
Prowadzone one będą przez fachowców Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie od 19 listopada do 23 listopada 2012 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4 na II piętrze w pokoju 202.
19 listopada - 23 listopada 2012 roku