Głównym tematem spotkania ma być dyskusja nad projektem nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który został złożony do Marszałka Sejmu. Jego zapisy uwzględniają wyrok TK i gwarantują działkowcom zachowanie ich praw oraz ochronę ogrodów.
Najważniejsze z postanowień to: swoboda zrzeszania działkowców, respektowanie praw nabytych działkowców, pogodzenie praw gmin i Skarbu Państwa z potrzebą ochrony ROD, gwarancja działek zamiennych przy likwidacji ROD, ochrona interesów działkowców w przypadku roszczeń do terenów ogrodu.
- Jest to sprawa niezmierne ważna dla wszystkich nas, działkowców.Dlatego prosimy ,aby w spotkaniu wzięła udział jak największa ich liczba - zaprasza Wera Stroczyńska, wieloletnia działaczka PZD w Świnoujściu i gorąca propagatorka rodzinnego wypoczynku na działkach.- Od tego zależy przyszłość naszych działek.
W dniu 12 października br. pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, zawiadomił Marszałek Sejmu o utworzeniu tego Komitetu i złożył projekt ustawy wraz z uzasadnieniem. Złożono również niezbędne załączniki, w tym wykaz 1280 podpisów osób z całej Polski, które wyraziły swoje poparcie dla projektu ustawy.
Zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej nie oznacza jeszcze rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów pod projektem.
Teraz Marszałek Sejmu zobowiązana jest wydać w ciągu 14 dni postanowienie w przedmiocie przyjęcia powyższego zawiadomienia. Jeżeli tak się stanie, wówczas Komitet będzie musiał publicznie ogłosić o nabyciu osobowości prawnej, adresie oraz miejscu udostępnienia projektu ustawy do publicznego wglądu. Dopiero po takim ogłoszeniu Komitet może rozpocząć rozpowszechnianie projektu, kampanię promocyjną oraz zbieranie podpisów obywateli popierających ten projekt. Aby projekt mógł być rozpatrzony w Sejmie, Komitet musi zebrać pod nim nie mniej niż 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania przez Marszałek Sejmu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu.