Listopadowa pogoda nie pozostawia nam dużego wyboru. Większość z nas już dba o ogrzanie domów i mieszkań. Niestety często zapominając przy tym o szczególnej ostrożności. Każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla.
Wiele osób wciąż nie wie, czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem. A wystarczy odrobina przezorności. Strażacy przypominają, że bezpieczeństwo, to kilka prostych zasad - niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w naszych domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla.
Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad- marzec) tlenek węgla zabił w sumie 217 osób, a prawie 4 tys. osób było poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r., w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby. Strażacy KM PSP w Świnoujściu w tej sprawie interweniują 10 – 15 razy w roku.
Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni.