- Podczas kampanii podjęto wiele proekologicznych działań - rekreacyjnych, konkursowych, eventowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Mieszkańcy Świnoujścia mogli między innymi bezpłatnie przebadać stan techniczny samochodów osobowych. Przy okazji prowadzono działania uświadamiające kierowcom, że sprawne auto to przede wszystkim bezpieczeństwo dla jego użytkowników, ale i przez dbanie o samochód zmniejszamy jego wpływ na stan środowiska naturalnego – napisano w uzasadnieniu wyników konkursu.
Wyżej od Świnoujścia Jury oceniło tylko trzy miasta: Łódź, Krosno Odrzańskie i Kraków.
ETZT trwał od 16 do 22 września 2012 roku. W tym czasie tysiące europejskich miast prowadziło akcje z zakresu edukacji ekologicznej, mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej na temat racjonalnego korzystania z samochodów osobowych.
- Jedną z akcji w naszym mieście był konkurs rysunkowy dla najmłodszych – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. - Zamknęliśmy dla ruchu jedną z ulic i w tym czasie na jezdni dzieci malowały, jak wyobrażają sobie „Świat wolny od CO2”. Powstała kolorowa, „ekologiczna” ulica.
Akcje uświadamiające prowadzono m.in. wśród kierowców i rowerzystów przeprawiających się przeprawą promową. Odbyło się kilka wycieczek rowerowych. Ukoronowanie całego ETZT była pierwsza w naszym mieście tzw. masa krytyczna, podczas której ulicami Świnoujścia przejechało prawie 150. rowerzystów, na czele z prezydentem, jego zastępczyniami i przewodniczącym rady miasta.
To wyróżnienie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc wielu entuzjastów turystyki rowerowej, pieszej, policji, właścicieli stacji kontroli pojazdów EDPOL, pedagogów i wychowanków świnoujskich placówek oświatowych, urzędników wydziału ochrony środowiska i leśnictwa, pracowników MDK –dodaje rzecznik.
Info. BIK UM Świnoujście