Policjanci z CBŚ-u od dłuższego czasu prowadzili czynności w sprawie nielegalnych upraw konopi. Informacje, które zdobyli mówiły o grupie przestępczej, która w różnych miejscach Szczecina zakłada w wynajętych domach plantacje konopi. Policjanci w trakcie rozpracowania ustalili dwa domy gdzie takie plantacje zostały zorganizowane.
We wtorek późnym wieczorem policjanci wiedząc, że w obu budynkach są osoby, które zajmowały się uprawami, przystąpili do akcji. Już od momentu wejścia do budynków nie mieli wątpliwości co do swoich podejrzeń z powodu intensywnego zapachu marihuany. W jednym z domów w piwnicy znaleźli pomieszczenia przystosowane do uprawy konopi, wyposażone w specjalistyczną zautomatyzowaną aparaturę. Plantacja ta była już po zbiorach, we wnętrzu jednak pozostało ponad 220 doniczek oraz specjalistyczne oświetlenie i urządzenia do uprawy. W budynku tym policjanci z CBŚ-u zabezpieczyli ponad 20 kg wytworzonego narkotyku.
Wchodząc do drugiego domu również po otwarciu drzwi nie mieli wątpliwości, że jest tam plantacja. Tu w piwnicy w trzech pomieszczeniach znajdowały się ponad 70 centymetrowe krzewy konopi. Całość wyposażona była w zautomatyzowany system wentylacyjny z filtrami przeciw-zapachowymi. Ponadto znajdowały się tam nawozy do uprawy roślin, urządzenia do pomiaru kwasowości, temperatury i wilgotności powietrza. Łącznie w piwnicy rosło ponad 260 krzewów. Z takiej ilości można wyprodukować około 20 kg gotowej marihuany.
W związku ze sprawą zatrzymano 3 mężczyzn w wieku od 30 do 35 lat. Zatrzymani są mieszkańcami Szczecina. Wcześniej byli notowani za przestępstwa i w przeszłości przebywali w zakładach karnych, gdzie odbywali wyroki m.in. za przemyt i handel narkotykami oraz uprawę konopi.
Z uwagi na charakter rozwojowy sprawy, trafiła ona do Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Tam przedstawiono zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z mężczyzn usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą. Ponadto przedstawiono im zarzuty dotyczące uprawy konopi i wytwarzania narkotyków. Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie, Sąd Rejonowy Szczecin Centrum wobec zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za te przestępstwa grozi kara nie mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności.
Szacunkowa detaliczna wartość zabezpieczonych narkotyków na czarnym rynku to około milion złotych.
Podkom. Przemysław Kimon