iswinoujscie.pl • Środa [17.10.2012, 02:04:10] • Świnoujście

Ciemna strona von Brauna

Ciemna strona von Brauna

fot. Sławomir Ryfczyński

Czy Wernher von Braun był zbrodniarzem? Czy ponosił współodpowiedzialność za śmierć więźniów pracujących w makabrycznych warunkach przy budowie rakiet V-2? Historycy, którzy wzięli udział w konferencji w Trassenheide niedaleko Peenemünde jeszcze raz przyjrzeli się postaci tego kontrowersyjnego człowieka. Pod pomnikiem w Karlshagen złożono kwiaty i uczczono pamięć zabitych minutą ciszy.

Do dzisiaj o von Braunie niektórzy ludzie wypowiadają się w samych superlatywach. Oficera SS, człowieka współodpowiedzialnego za śmierć tysięcy ludzi niektórzy chcą widzieć jako zdobywcę kosmosu. Przypomnijmy, że po II wojnie światowej naukowiec oddał się w ręce Amerykanów. W USA żył do śmierci. Pracował w NASA, a dzięki jego badaniom Amerykanom udało się wylądować na księżycu.

- W jednym z muzeów w USA jest wystawa poświęcona Wernherowi von Braunowi. Nie ma tam nic o obozach pracy, o robotnikach z państw podbitych, którzy pracowali przy budowie V-2, czy bombardowaniach. Wernher von Braun pokazywany jest wyłącznie w pozytywnym świetle - powiedział prof. dr. Bernd Faulenbach z Ruhr Uniwersytet w Bochum.

Obecnie stowarzyszenia w Niemczech starają się zdemitologizować postać von Brauna. 40-osobowa komisja (są w niej historycy m.in. z USA i Kanady) pracuje nad wypracowaniem nowego modelu wystawy w Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde. Podczas konferencji w Trassenheide, w której udział wzięli włodarze Wolina, samorządowcy z niemieckich kurortów wyspy Uznam, muzealnicy i historycy najwięcej czasu poświęcono robotnikom przymusowym, którzy ginęli przy budowie rakiet typu V.

Przy okazji konferencji w Karlshagen przy pomniku upamiętniającym więźniów z obozów oraz ofiary nalotów samorządowcy z wysp Wolin i Uznam złożyli kwiaty. Pamięć po zmarłych uczcili też minutą ciszy. 13 października 1943 roku więźniowie obozu koncentracyjnego zakładu produkcyjnego Peenemünde zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Dora pod Nordhausen w górach Harz. Plany są takie, żeby 70-lecie tego wydarzenia było już oficjalnym dniem pamięci.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/24118/