- Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 2011 roku, zebrane pieniądze miasto przeznacza na zadania własne związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska między innymi na: tworzenie warunków do funkcjonowania zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego oraz rozwoju infrastruktury komunalnej w celu zaspokajania potrzeb osób przebywających w gminie w celu leczenia uzdrowiskowego, m.in. utrzymanie zieleni miejskiej, jak przykładowo w Parku Zdrojowym na promenadzie; utrzymanie czystości na terenach uzdrowiskowych, tworzenie i ulepszanie infrastruktury komunalnej i technicznej przeznaczonej dla uzdrowiska lub obszarów ochrony uzdrowiskowej ,m.in. modernizację ciągów komunikacyjnych oraz taboru komunikacji miejskiej – wylicza Robert Karelus, rzecznik prezydenta.
Obecne wpływy z tytułu opłaty uzdrowiskowej to ponad 3 mln 325 tys. złotych. To niemal tyle, co przez cały ubiegły rok. Do 31. grudnia 2011 roku była to kwota ponad 3 mln 469 tysięcy złotych, a do końca grudnia 2010 roku – 3 mln 356 tys. złotych.
- W strefie uzdrowiskowej są wyśrubowane normy dotyczące ciszy, a na terenach atrakcyjnych dla inwestorów musi być zachowanych więcej terenów zielonych. Nie można też realizować wielu z inwestycji ,które przyniosłyby miastu zysk – tłumaczy Robert Karelus. – Stąd rekompensata z ministerstwa finansów.