Chociażby na wygląd „blaszaków” w centrum miasta. Idąc Armii Krajowej przyzwyczailiśmy się do widoku „tymczasowych” kiermaszów usytuowanych w namiotach, ogrodzonych blaszanymi płatami. Nie wygląda to elegancko. Zwłaszcza, że znajdują się one w śródmieściu, o które przecież tak dbamy.
- Dziś myślimy nad reaktywowaniem Komisji Estetyzacji Miasta. Istnieje jeszcze wiele obszarów, w których mogłaby zareagować, jak chociażby udogodnienia architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością czy rozwiązanie dość wstydliwego, ale rażącego wszystkich problemu zwierzęcych odchodów czy właśnie wpłynięciem na niektórych właścicieli posesji, aby poprawili stan zewnętrzny swoich obiektów – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta.
Przewodniczącą komisji była zastępca prezydenta Barbara Michalska. W pracach Komisji, oprócz przedstawicieli wydziałów: architektury i budownictwa, inżyniera miasta, gospodarki nieruchomościami, gospodarki komunalnej i środowiska , pracowników PINB, brali udział, w zależności od tematu posiedzeń, również zaproszeni fachowcy z zewnątrz.
Jej zadaniem było w szczególności: zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznych miasta dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy; uzgodnienia i nadzór w zakresie wyposażenia miasta w tzw. „meble uliczne” w obszarze małej architektury, komunikacji, informacji i reklam, dbałość o uporządkowanie drzew i krzewów; poprawa estetyki obiektów tymczasowych, w szczególności na terenach miejskich, co znalazło między innymi odzwierciedlenie w zapisach miejscowego planu obszaru II miasta, ustaleniu zasad związanych z kształtowaniem zieleni miejskiej, poprzez stworzenie chociażby tzw. banku nasadzeń drzew, poprawie estetyki obiektów tymczasowych, powstających szczególnie w okresie sezonu letniego. To na wniosek komisji zorganizowany został konkurs na najlepszą iluminację świąteczną miasta.
Jednocześni komisja postawiła sobie za cel wypracowanie i wdrożenie współpracy pomiędzy poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta i instytucjami z zewnątrz.
W pracach komisji uczestniczyło, oprócz merytorycznych pracowników urzędu, wiele osób; plastyków, architektów, zarządców wspólnot, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych .Często poświęcali swój wolny czas, aby wspomóc urząd w działaniach na rzecz poprawy estetyki miasta i stworzenia atrakcyjnego wizerunku Świnoujścia, jako nowoczesnego, nadmorskiego kurortu.
- Członkowie komisji chętnie brali pod uwagę sugestie mieszkańców oraz gości Świnoujścia , co znalazło odzwierciedlenie w przeprowadzonych na szeroką skalę konsultacjach społecznych, dotyczących przyszłości miejskiego targowiska – dodaje Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta - Wzięło w nich udział prawie 2000 respondentów.