iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.09.2012, 16:22:36] • Świnoujście

Polskie LNG wspiera „Dni Twierdzy na wyspach”

Spółka Polska LNG realizując strategię budowy dobrosąsiedzkich relacji ze społecznością lokalną, aktywnie włączyła się w organizację tegorocznej edycji imprezy „Dni Twierdzy na wyspach”. Wydarzenie, organizowane m.in. przez Świnoujską Organizację Turystyczną i Urząd Miasta Świnoujście, odbędzie się w dniach 14-16 września 2012 r.

Spółka Polskie LNG konsekwentnie i z przyjemnością wspiera wydarzenia, które przyczyniają się do promocji turystycznych walorów Świnoujścia i okolic. W lipcu br. Spółka włączyła się
w organizację Karuzeli Cooltury, jednego z najważniejszych kulturalnych wydarzeń na polskim wybrzeżu. We wrześniu, mając na celu przedłużenie sezonu wakacyjnego, Polskie LNG wspiera imprezę „Dni Twierdzy na wyspach”. Wydarzenie to ma szczególny wymiar, także
z powodu miejsca w którym będzie się odbywało. Inscenizacje historycznych bitew będą miały miejsce w dzielnicy Warszów, na terenie której jest realizowana inwestycja budowy terminalu LNG. Szczególnie istotne dla spółki Polskie LNG jest wspieranie działań, które odbywają się w najbliższym otoczeniu przyszłego terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Spółka zamierza aktywnie angażować się w życie społeczności lokalnej poprzez m.in. wpieranie tego typu inicjatyw.

Główną atrakcją wydarzenia będzie Parada Historyczna, którą zakończy koncert zespołu dudziarzy na świnoujskiej promenadzie. Bardzo interesująco zapowiadają się rekonstrukcje bitew z okresu I i II wojny światowej oraz Turniej o szablę Komendanta Twierdzy, które odbędą się w Forcie Gerharda.

O zmroku z latarni morskiej będzie można podziwiać panoramę miasta, z widoczną
na horyzoncie budową terminalu LNG. Wieczorem przy Miejskim Domu Kultury na Warszowie będzie można wziąć udział w pikniku rodzinnym.


PROGRAM „DNI TWIERDZY NA WYSPACH”

14 września- piątek
16.00- uroczyste otwarcie Dni Twierdzy na Wyspach 2012 – Muzeum Rybołówstwa Morskiego
16.00-17.00 - Moja przygoda z fortyfikacją- spotkanie autorskie z Michałem Rembasem
 Muzeum Rybołówstwa Morskiego
 
15 września- sobota
10.00 - Parada Historyczna - przemarsz promenadą grup rekonstrukcji historycznych
10.30 - koncert zespołu dudziarzy  „Pipes & Drums” - promenada nadmorska, okolice Muszli Koncernowej
12.00-18.00- Dzień otwarty Fortu Gerharda, w tym:
- zwiedzanie Fortu z przewodnikiem : 11.00, 12,00, 13.00, 15.00, 17.30,
12.30 –18.00 - Miasto Historii-  prezentacja grup rekonstrukcji historycznej od średniowiecza po czasy współczesne
12.00-12.30 - Potyczka o Pantherturm- uroczyste otwarcie dioramy stanowiska Pantherturm z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, poprzedzone rekonstrukcją bitwy o stanowisko z czasów II wojny światowej
12.30-14.30 - IV Turniej o szablę Komendanta Twierdzy
14.30- 15.30 - Bitwa o Arnhem - rekonstrukcja  epizodu bitwy o Arnhem, z czasów II wojny światowej
16.30- 17.00 - Bitwa o fosę - rekonstrukcja potyczki z czasów I wojny światowej.
18.00 -19.00 - Twierdza Świnoujście z lotu ptaka – Latarnia Morska w Świnoujście
18.00 -  Piknik rodzinny - plac MDK Warszów

16 września - niedziela
10.00-18.00 - Dzień otwarty Fortu Anioła
10.00-18.00 - Dzień otwarty Fortu Zachodniego, w tym:
10.00-18.00 zlot i ekspozycja pojazdów militarnych z okresu zimnej wojny (terenowych i ciężarowych)
12.00 - zwiedzanie fortu z przewodnikiem
13.00 - przejazd przez miasto pojazdów militarnych z okresu zimnej wojny
16.00 - promocja II tomu książki „Wspomnienia z twierdzy Świnoujście” połączona ze spotkaniem autorskim (sala muzealna)




* * *
Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną w 2007 roku do budowy terminalu LNG w Świnoujściu, czyli instalacji do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG – Liquefied Natural Gas) dostarczanego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.
Powstający w Świnoujściu Terminal LNG jest pierwszym tego typu projektem infrastrukturalnym nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej, który ma na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu do kraju oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Z tego względu inwestycja została uznana przez Radę Ministrów za strategiczną dla polskiej gospodarki.
W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m³ gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na surowiec, możliwe będzie zwiększenie zdolności regazyfikacyjnej do 7,5 mld m³, co stanowi około 50% obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce (obecnie nasz kraj zużywa ok. 14 mld m³ gazu rocznie).
Oprócz spółki Polskie LNG, która odpowiada za budowę lądowej części terminalu LNG, składającej się z urządzeń rozładunkowych, zbiorników magazynujących skroplony gaz ziemny oraz instalacji do regazyfikacji, w realizację inwestycji zaangażowane są trzy inne podmioty: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., który jest również właścicielem PLNG S.A.
Budowa terminalu LNG jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej.

Kontakt:
Maciej Mazur
Kierownik ds. Komunikacji i PR

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/23669/