iswinoujscie.pl • Poniedziałek [23.07.2012, 07:25:39] • Świnoujście

„Feel Harmony” i kontratenor wystąpili na „Karuzeli”

„Feel Harmony” i kontratenor wystąpili na „Karuzeli”

fot. Sławomir Ryfczyński

Od czasu gdy na Karuzeli Cooltury z wielkim sukcesem wystąpiła ”Filharmonia Uśmiechu” pod dyrekcją mistrza Waldemara Malickiego, organizatorzy starają się by w kolejnych edycjach „Karuzeli” nie brakowało klasycznego deseru. W tym roku był nim występ zespołu pod dyrekcją Łukasza Borowicza pod nazwą „Feel Harmony”. W piątek o godzinie 20.00 zespół wykonał najbardziej znaną kompozycję Antonio Vivaldiego i towarzyszył Kontratenorowi Damianowi Ganclarskiemu.

Był to jeden z biletowanych koncertów tegorocznej „Karuzeli Cooltury” Mimo to na widowni zasiadł komplet widzów. Nie trzeba było być koneserem muzyki klasycznej. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową nazwisko dyrygenta by przekonać się, że jest okazja na spotkanie z „Pierwszą ligą” muzyki poważnej w Polsce.

Łuksz Borowicz ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Bogusława Madeya. W latach 2002–2006 był asystentem Antoniego Wita i Kazimierza Korda, od 2007 jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.Uznawany za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku, laureat wielu nagród, w tym Paszportu Polityki (2007) m.in. za efektowne wydobycie z zapaści polskiej orkiestry radiowej.

„Feel Harmony” i kontratenor wystąpili na „Karuzeli”

fot. Sławomir Ryfczyński

Koncert, który poprowadził w ramach świnoujskiej Karuzeli nosił tytuł „Vivaldi i Kastraci”. Była to okazja do ponownego zachwycenia się skrzypcową klasyką baroku (Cztery Pory Roku- Antonio Vivaldiego) choć nie tylko. Organizatorzy wykorzystali imprezę by przypomnieć zpomniane już sceniczne rzemiosło kontratenorów, dawniej nazywanych popularnie „kastratami”. To mężczyźni operujący wyjątkowo wysokim, wręcz kobiecym głosem. Niektórzy swoje wyjątkowe zdolności wokalne zawdzięczają naturalnym predyspozycjom, inni – poddaniu się zabiegowi kastracji. Dziś, ta druga metod to prawdziwa rzadkość, a mimo to nie brakuje chętnych.

Damian Ganclarski, który wystąpił na koncercie Naukę śpiewu solowego rozpoczął w klasie profesora Eugeniusza Sąsiadka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Edukację kontynuuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, pod opieką profesor Urszuli Kryger.
Jeszcze przed rozpoczęciem studiów zadebiutował w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (koncert uczestników Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjno-Kantatowej). Popisy wokalne z towarzyszeniem orkiestry przeplatały się z fragmentami utworów Antonio Vivaldiego w wykonaniu zespołu „Feel Harmony” O klasie wykonawców zaświadczyły owacyjne brawa.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/23097/