„PPDiUR Odra w latach 1952 -2002 – wpływ zakładu na rozwój i życie miasta”- to tytuł wystawy otwartej w czwartek w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Jak bardzo żywa do dziś jest historia tego zakładu w Świnoujściu świadczy fakt, że od dawna nie było w muzeum takiej masy gości. Wśród pierwszych gości przeważali Ci, którzy przyszli tu odszukać część własnej historii. Odnajdywali je na archiwalnych zdjęciach i w zaprezentowanej przez autora monografii pt. „Matka Odra”. Konstanty Chłapowski podpisywał w holu muzeum pierwsze egzemplarze swojej książki.
Wystawa to jedno z najważniejszych wydarzeń obchodów 60-lecia firmy, dzięki której powstało współczesne Świnoujście. Jest bowiem faktem historycznym, że to właśnie wskutek decyzji o budowie kombinatu rybackiego, Polacy masowo napłynęli do Świnoujścia, rozpoczęła się budowa pierwszych osiedli mieszkaniowych… .
fot. Sławomir Ryfczyński
Od tamtych pionierskich chwil upłynęło sześć dekad i dziś dla większości mieszkańców miasta to jest już niemal „prehistoria”. Ale wielu, także młodych ludzi pamięta jeszcze ostatnie trawlery na Świnie. Rybackie statki w drodze na dalekie łowiska i powracające (nieraz po wielu latach pracy na odległych łowiskach) do kraju.
fot. Sławomir Ryfczyński
Pamiątki zgromadzone na wystawie stanowią okazję nie tylko do przypomnienia dziejów tego miastotwórczego zakładu. Związek powołania do życia „Odry” z powstaniem nowoczesnego miasta jest jednak tak ścisły, że warto przypomnieć okoliczności jakie mu towarzyszyły. To zadanie wziął na siebie znany świnoujski historyk, dr Józef Pluciński. Jego prelekcja pt „PPDiUR Odra jako czynnik miastotwórczy” była najważniejszym punktem oficjalnej części spotkania.