- W trakcie ucieczek nieletni dopuszczają się wielu przestępstw takich jak kradzieże, włamania, rozboje oraz przestępstwa narkotykowe – informuje st. sierż. Dorota Małysa z KMP w Świnoujściu.
Jak podkreśla policja, często tego typu zachowanie wynika z problemów domowych - brak troski, nadopiekuńczość rodziców, bądź najzwyczajniej strach przed karą. - Duże znaczenie ma też środowisko w którym przebywają nieletni, wpływ rówieśników czy najoczywistsza ciekawość świata – dodaje rzecznik policji.
Trzeba zwrócić również uwagę na to, że nieletni w trakcie ucieczek narażeni są na szereg niebezpieczeństw: pobicia, przestępstwa natury seksualnej, trafienie do różnych sekt. To tylko niektóre z zagrożeń. Nie dopuszczajmy do takich sytuacji. Niejednokrotnie wystarczy rozmowa z dzieckiem, nauka rozwiązywania problemów a nie uciekania od nich, poświęcanie dzieciom uwagi i wspieranie w codziennym życiu.
W jaki sposób postępować, jak radzić sobie z tego typu problemem?
Podajemy pomocny kontakt:
- Bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży- tel. 116 111 lub www.nieuciekaj.pl
- Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi zaginionych- tel. 0801 24 70 70 lub www.zaginieni.pl
- Komenda Główna Policji- tel. 22 621 02 51 lub www.zaginieni.policja.pl
- Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym- tel. 116 123 lub www.116123.edu.pl
- Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach- kontakt w Szczecinie: tel. 91 421 20 22 lub www.badzwolny.pl