iswinoujscie.pl • Czwartek [21.06.2012, 17:59:00] • Świnoujście

Stop! Zastanów się!

Stop! Zastanów się!

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Już wkrótce w mieście pojawią się plakaty akcji przeciwdziałania zjawisku żebractwa w naszym mieście. Autorką projektu plakatu jest Natalia Wierzykowska- Zając. Na plakacie jest duży czerwony znak „stop”, pod nim dwie dłonie. Jedna dająca monetę, a druga wyciągająca po nią rękę. Pod nimi napis w dwóch językach „zastanów się, czy pomogłeś?”. Tłem jest zdjęcie samochodów oczekujących na przeprawę promową.

Zwycięski plakat został wybrany w ogłoszonym przez miasto konkursie. W sumie napłynęło 7 propozycji. Główną nagrodą był laptop, który wręczył laureatce prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

- Nie dziwię się, że plakat pani Natalii najbardziej przemówił do jury konkursu – powiedział prezydent .– Zawiera on w sobie konkretne miejsce z naszego miasta, gdzie między innymi, najczęściej można spotkać żebrzących. To kolejka samochodów na przystani promowej. Mam nadzieję, że jego treść przemówi przede wszystkim do turystów odwiedzających nasze wyspy.

Stop! Zastanów się!

fot. Urząd Miasta Świnoujście


Natalia Wierzykowska-Zając ma 30 lat. Jest świnoujścianką, choć aktualnie pracuje w Szczecinie.

- Ale zawsze podkreślam, skąd pochodzę. Zresztą chętnie wróciłabym do Świnoujścia. To wspaniałe miejsce – mówi laureatka.

Jak dodaje, pomysł, aby na plakacie znalazły się samochody oczekujące na przeprawę promową, niemal od razu przyszedł jej do głowy.

- Bardzo często jestem w Świnoujściu i widzę tych ludzi żebrzących przy przystani – wyjaśnia.

Plakat jest częścią całej kampanii informacyjnej mającej na celu przeciwdziałanie zjawisku żebractwa w środowisku osób bezdomnych w Świnoujściu.

- Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że dając pieniądze, wcale nie pomagają – mówi Joanna Agatowska. – Przeciwnie. Przyzwyczajają żebrzących, że nie warto znaleźć pracy, mieszkania, bo wystarczy wyciągnąć rękę i pieniądze same przyjdą. Niektórzy w ten sposób „zarabiają” więcej, niż niejeden pracujący mieszkaniec Świnoujścia. Nawet do 150 – 200 złotych dziennie. Pamiętajmy, że w mieście jest wiele instytucji, placówek, które pomagają wyjść z bezdomności. To tam powinni trafiać żebrzący bezdomni, bo tam są ludzie i możliwości, które pozwolą zmienić ich życie na lepsze. Tylko muszą tego chcieć.

Oprócz plakatów, w mieście pojawią się ulotki z informacją o możliwości uzyskania pomocy w Świnoujściu (w języku polskim i niemieckim), z podziałem na skierowane do turystów, mieszkańców i osób bezdomnych. Od września w placówkach oświatowych ruszy też program edukacyjny na ten temat.

- Chcemy, aby nasi mieszkańcy od małego uczyli się, jak naprawdę należy pomagać bezdomnym – mówi Joanna Agatowska.

Info i fot. BIK UM Świnoujście

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/22743/