Dziennik Wschodni • Piątek [14.09.2007, 19:49:09] • Polska

Dzwonię do ciebie, nie patrząc na zegarek

Dzwonię do ciebie, nie patrząc na zegarek

Aby porozmawiać ze znajomymi pracującymi za granicą albo z kuzynem mieszkającym na drugim końcu Polski, wcale nie trzeba wydawać fortuny na telefon. Wystarczy komputer z dostępem do internetu, słuchawki z mikrofonem i odpowiednie oprogramowanie.( fot. Dorota Awiorko-Klimek )

Masz komputer z dostępem do sieci? Dzięki komunikatorom internetowym porozmawiasz z przyjaciółmi na całym świecie bez żadnych ograniczeń i kosztów.

Dzięki technologii VoIP ( Voice over Internet Protocol), która umożliwia przesyłanie głosu za pomocą łączy internetowych, możemy prowadzić z domowego czy biurowego komputera rozmowy telefoniczne oraz nawiązywać połączenia wideo zupełnie bezpłatnie.

Krok pierwszy - podłącz się do sieci

Aby rozpocząć sieciowe rozmowy, musimy wybrać operatora. Na rynku jest ich wielu: Tele2, Netia, czy najpopularniejsza Telekomunikacja Polska. Najważniejsze jest szybkie łącze - przepustowość nie mniejsza niż 128 kb/s. To zagwarantuje, że nasze rozmowy nie będą nieustannie przerywane i zniekształcane. Niezbędne są też słuchawki i mikrofon.

Krok drugi - zainstaluj program

Odpowiedni sprzęt to dopiero początek. Aby rozpocząć pogawędkę, musimy zainstalować program - tzw. komunikator. Jest ich mnóstwo. Do najpopularniejszych należą: Skype, Gadu-Gadu, Tlenofon, czy Google Talk. Wszystkie można bezpłatnie pobrać z poszczególnych stron internetowych. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z nich, powinniśmy się upewnić, że osoby, z którymi będziemy się kontaktować, używają identycznego komunikatora. Wtedy za rozmowy nie zapłacimy ani złotówki.

Po-skypuj

Jednym z najczęściej używanych komunikatorów jest Skype. Rozmowy oraz - w przypadku korzystania z kamer internetowych - wideo-rozmowy między użytkownikami Skypa są bezpłatne. Każdy, kto po raz pierwszy pobierze program, może wykonać bezpłatnie pierwsze połączenie na telefon stacjonarny do ponad 30 krajów świata. Za darmo można też przeprowadzać telekonferencję miedzy maksymalnie 9 osobami. Dodatkowym atutem Skypa jest to, że automatycznie szyfruje rozmowy telefoniczne, czaty i pliki przed ich wysłaniem przez Internet, aby nikt nie mógł przechwycić rozmów, tekstu ani przesyłanych plików.

Po-gadu-chy

Ci, którzy wybiorą komunikator Gadu-Gadu, też się nie zawiodą. Podobnie jak inne tego typu programy, obok "rozmów tekstowych”, umożliwia darmowe pogawędki głosowe miedzy dwoma numerami GG (numer GG traktowany jest jak równorzędny numer telefonu). Aby porozmawiać z przyjaciółmi i nic za to nie płacić, trzeba mieć numer GG oraz najnowszą wersję komunikatora. Gadu-Gadu ma także prawdziwego "asa w rękawie”. Codziennie w godz. 18 - 21 program umożliwia bezpłatne dzwonienie na polskie numery telefonów stacjonarnych. Użytkownicy GG mogą też korzystać z bezpłatnej poczty głosowej - odsłuchiwać i przesyłać wiadomości głosowe do innych. Ci, którzy korzystają np. ze Skypa, za połączenia z telefonami stacjonarnymi płacą od 1,7 eurocentów za minutę.

Google Talk

Warto zdecydować się na ten komunikator, choćby z jednego powodu. Połączenia głosowe realizowane przez Google Talk charakteryzują się wyjątkowo dobrą jakością. To zasługa stosunkowo niewielkiej popularności komunikatora - mniej osób z niego korzysta. W przypadku Skype czy Gadu-Gadu miliony użytkowników rozmawiają z sobą w jednym czasie. Takie rozwiązanie nie gwarantuje płynności połączenia głosowego. Za Google Talk przemawia również fakt, że można go pobrać w wielu wersjach językowych.

Tlenofon

To pionier na polskim rynku telefonii internetowej. Firma o2.pl jako pierwsza w Europie wprowadziła do swoich usług technologię VoIP, dającą bardzo duże możliwości komunikacyjne. Dzięki tlenofonowi możemy zadzwonić z komputera na dowolny telefon na świecie płacąc z to grosze. Połączenia między abonentami Tlenofonu są bezpłatne. Dzwonisz z każdego miejsca, gdzie istnieje możliwość podłączenia się komputerem do Internetu. (Istotne w przypadku posiadaczy laptopów).

SPRZĘT - ILE TO KOSZTUJE

Bez obawy - na słuchawki, mikrofon czy kamerkę internetową nie wydamy fortuny. Przyzwoite słuchawki można kupić już za około 30 - 50 zł, podobny wydatek wchodzi w grę w przypadku mikrofonu. Cena niezłej kamery to około 100 zł.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/2244/