nto.pl • Niedziela [16.09.2007, 09:10:17] • Polska

Dwa podatki zostają

Dwa podatki zostają

Opolanie od kilku lat protestują przeciwko podwójnemu opodatkowaniu. Na zdjęciu Piotr Koziol. ( fot. Archiwum )

W tym roku nie uda się Polsce podpisać nowej umowy z Holandią, która miała zlikwidować podwójne opodatkowanie.

To oznacza, że wszyscy pracujący i zarabiający w Holandii nadal będą musieli się rozliczać z polskim fiskusem.

- W tym roku zapłaciłem w Polsce 600 złotych podatku - mówi Krystian, mieszkaniec Chróścic, który przez większość roku pracuje w Holandii, a w Posce w ogóle nie zarabia. - Uważam, że to nie jest sprawiedliwe, że z pieniędzy zarobionych w Holandii muszę rozliczać się w Polsce. Mam takich kolegów, którzy chcieli zapłacić podatek, ale jak im biuro rachunkowe wyliczyło, że musiałoby to być nawet 3 tysiące złotych, to zrezygnowali. Liczą na to, że urząd skarbowy ich nie złapie.

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów poinformowało, że zajmuje się zmianą umowy dotyczącej podwójnego opodatkowania Polaków pracujących w Holandii. Wcześniej, pod naciskiem osób pracujących w Wielkiej Brytanii, została na ich korzyść zmieniona umowa podatkowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

- Ministerstwo Finansów zapewniło mnie, że powinno zdążyć ze zmianą - mówi Ryszard Galla, opolski poseł Mniejszości Niemieckiej. - Problemów nie powinno być ze strony Polski, bo już wiemy, jak taką umowę skonstruować. Powstaje pytanie, czy równie sprawnie wszystko pójdzie po stronie holenderskiej. W przyszłym tygodniu o tej sprawie przypomnę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które ją koordynuje.

- Zaproponowaliśmy stronie holenderskiej rozmowy na temat zmiany umowy, ale oni jak na razie nie są tym zainteresowani - wyjaśnia Katarzyna Krawczyk z biura prasowego Ministerstwa Finansów. - Niestety, Polska nie ma na to wpływu. To umowa dwustronna i żeby ją zmienić, potrzebna jest wola obu stron. Gdybyśmy chcieli zmienić przepisy od początku 2008 roku, rozmowy już musiałyby trwać. Prawo podatkowe zmienia się zawsze z początkiem nowego roku podatkowego, a co za tym idzie, ponownie taką możliwość będziemy mieli w 2009 roku.

W tej chwili Polacy (również ci z podwójnym - polskim i niemieckim - obywatelstwem), którzy zarabiają w Holandii, muszą się z tych dochodów rozliczyć również w Polsce. Dla wielu z nich, przede wszystkim tych, którzy pracują tam przez większość roku, oznacza to konieczność oddania fiskusowi czasem kilku tysięcy złotych.

Od 2007 roku pracujący za granicą, w krajach, w których obowiązuje podwójne opodatkowanie, mogą przez cały rok od zarobionych tam pieniędzy odliczać 30 proc. obowiązującej w danym kraju tzw. diety (dziennej stawki, którą można odliczyć od podatku).

To wielka zmiana dla tych, którzy pracują na przykład w Holandii. Do tej pory od swoich zagranicznych zarobków mogli odliczyć równowartość 30 diet rocznie (ok. 1260 euro). Pozostałe dochody musieli opodatkować w Polsce. Dzięki nowym zasadom zyskają ci, którzy za granicą zarabiają przez większość miesięcy w roku. Mogą stracić osoby, które jadą na przykład na miesiąc, żeby sobie dorobić.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/2243/