iswinoujscie.pl • Wtorek [22.05.2012, 21:17:17] • Świnoujście

Wielkie opancerzone transportery wjechały na okręty 8. FOW

Wielkie opancerzone transportery wjechały na okręty 8. FOW

fot. Marcin Purman

We wtorek o godzinie 10.00 w świnoujskim Porcie Wojennym rozpoczął się ćwiczebny manewr załadunku i wyładunku sił 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej na pokład okrętów transportowo – minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W trakcie ćwiczenia na pokłady okrętów transportowo – minowych 8.FOW (ORP POZNAŃ i ORP TORUŃ) załadowano łącznie 55 pojazdów różnego typu (w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak).

Marynarze z 8.FOW często biorą udział w tego typu ćwiczeniach. W trakcie załadunku techniki wojskowej na okręty doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji załadunku i rozładunku.

Wielkie opancerzone transportery wjechały na okręty 8. FOW

fot. Marcin Purman

Okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych projektu 767 to jednostki przeznaczone do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręty dywizjonu mogą jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z ponad 500 żołnierzy i 45 Rosomaków.

Wielkie opancerzone transportery wjechały na okręty 8. FOW

fot. Marcin Purman

Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych.

Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu około 500 ton. Jego konstrukcja pozwala na prowadzenie działań desantowych. Okręty te uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu zapewniając możliwość transportu wojsk, sprzętu, uzbrojenia minowego i zabezpieczenia logistycznego. W latach ubiegłych okręty te prowadziły operacje przerzutu wojsk lądowych do Wielkiej Brytanii na ćwiczenia „Druids Dance 09”, „Afgan Rat 2010” i „Pashtun Eagle 2010”. Zabezpieczały także polskie okręty podwodne typu Kobben podczas ich transferu do Polski w latach 2002-2004. Okręty projektu 767 stanowią serię pięciu okrętów noszących nazwy miast polski (Lublin, Poznań, Gniezno, Kraków i Toruń). Wszystkie wchodzą w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

rzecznik prasowy 8.FOW
kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/22372/