iswinoujscie.pl • Sobota [19.05.2012, 08:30:42] • Świnoujście

Dziki na spacerze w centrum miasta. Zobacz film!

Dziki na spacerze w centrum miasta. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Walka z dzikami, które chodzą po terenach zamieszkałych przez ludzi nie jest taka prosta. Głównie przez nas samych, którzy dokarmiamy dzikie zwierzęta. Leśnicy na wiele sposobów próbują „przekonać” zwierzęta, że ich miejscem do życia jest las a nie promenada czy miejskie parki.

-W Świnoujściu dziki zazwyczaj wychodzą z terenów łowieckich, które należą do Nadleśnictwa Międzyzdroje .

Jednym ze sposobów odciągania zwierząt do lasu jest odpowiednie rozsypywanie karmy. Ta metoda jest dość skuteczna, ale wtedy, gdy w pobliżu zabudowań dziki nie mają łatwego dostępu do atrakcyjniejszego pokarmu.



- Warto pamiętać, że na przykład na promenadzie, czy przy przeprawie promowej ludzie sami dokarmiają zwierzęta. Trudno się więc dziwić, że dziki chętnie tam przychodzą – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. – Stoją tablice z informacją o zakazie dokarmiania, ale nie wszyscy ich przestrzegają. Wiele osób myśli pewnie, ze dziki wychodzą z lasu, bo są głodne i szukają pokarmu. Takie myślenie to błąd. Absolutnie nie można dokarmiać tych zwierząt. To tylko przyzwyczaja je, że nie muszą szukać pokarmu w lesie, bo wśród ludzi zawsze dostaną coś do jedzenia bez szukania.

Dziki na spacerze w centrum miasta. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Dla osób przyjeżdżających do naszego miasta, dziki są często atrakcją. Ludzie robią sobie zdjęcia, kręcą dziki kamerą, jako pamiątkę z wakacji. Takie sceny można zobaczyć choćby przy promach, na promenadzie.

Innym sposobem walki z dzikami w mieście jest rozsypywanie specjalnej karmy odstraszającej „Stop dzik” . Po jej zjedzeniu dziki mają zgagę.

- Przez to dzik kojarzy konkretne miejsce raczej mało przyjemnie, a tym samym stara się go unikać – wyjaśnia R. Karelus.

Największy wpływ na pojawianie się dzików na terenach zabudowanych ma ograniczenie populacji tych zwierząt. W połowie stycznia tego roku na terenach leśnych należących do Skarbu Państwa (a tych w granicach Świnoujścia jest najwięcej), w tym także na wyspie Karsibór, odbyło się duże polowanie na dziki. Planowane są także kolejne tego typu akcje, zarówno w lasach państwowych, jak i komunalnych. W tym zakresie miasto współpracuje z kołem łowieckim. Trzeba jednak pamiętać, że odstrzałów dzików nie można dokonywać w okresach ochronnych oraz w miejscach publicznych, gdzie przebywają ludzie.

- Mieszkańcy posesji, którzy mają problem z dzikami, mogą zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Urzędzie Miasta, gdzie otrzymają za darmo karmę odstraszającą „Stop dzik” albo środek w aerozolu. Rozpylony w konkretnym miejscu powoduje, że dzik już tam nie wraca – podkreślają urzędnicy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/22327/