Od 2 maja na terenie naszego kraju włączono jeden z trzech multipleksów z następującymi kanałami: TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka w systemie cyfrowym DVB-T MPG-4. MUX-2 uruchomiony 30 kwietnia zeszłego roku obejmował programy: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News.
Znamy już programy które zostały włączone 30 kwietnia zeszłego roku MUX 2 i umieszczone zostały następujące programy: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News.
Do odbioru kanałów wystarczy telewizor z wbudowanym systemem MPG-4 lub zakup tunera jeżeli nasz odbiornik nie jest w niego wyposażony. Koszt zakupu waha się od 140 zł do 200 zł. Jeżeli chodzi o antenę, nic się tu nie zmieniło, wystarczy taka sama antena jak do telewizji analogowej czy zewnętrzna typu yagi, czy szerokopasmowa lub klasyczna pokojowa – tłumaczy Klaudiusz Stępniewski z firmy Satkom.
Multipleks to nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym, "cyfrowa paczka" składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG). Nie wszystkie wymienione składowe multipleksu muszą w nim występować jednocześnie. W obecnie nadawanych multipleksach MUX-2 i MUX-3 nie są np. obecne programy radiofoniczne.
Dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) oraz nowoczesnych technik nadawczych możliwe jest umieszczenie w multipleksie większej liczby programów telewizyjnych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy TV:
- w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6;
- kanały dostępne na kanale 34
- w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia;
- kanały jeszcze niedostępne z naszego nadajnika
- w multipleksie MUX-1: TVP1, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV.
- kanały dostępne na kanale 58
Jak widać, przejście na nadawanie cyfrowe wiąże się ze zdecydowanym zwiększeniem efektywności wykorzystania częstotliwości; w tym samym kanale zamiast jednego można nadawać kilka programów TV (w telewizji analogowej w kanale o szerokości odpowiadającej pojedynczemu mulitpleksowi można było nadawać tylko jeden program telewizyjny). "Zaoszczędzone" w ten sposób częstotliwości - zwane dywidendą cyfrową - będzie można wykorzystać w różny sposób:dla poszerzenia oferty programowej telewizji naziemnej (nowe programy, w tym - wysokiej rozdzielczości HD) lub dla potrzeb sieci komórkowych (w szczególności w celu zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu). Dywidenda cyfrowa będzie w pełni dostępna dopiero po całkowitym wyłączeniu emisji analogowych, a więc od połowy 2013 r.