iswinoujscie.pl • Czwartek [03.05.2012, 20:20:08] • Świnoujście

Wyspy Umajone-pomiędzy offem a klasyką

Wyspy Umajone-pomiędzy offem a klasyką

fot. Organizator

Piątek to dzień nieformalnego Centrum Kultury w Hali na Basenie Północnym i potwierdzenie tezy o kulturze, która jest domeną sztuki nie ograniczonej wiekiem. Sztuka to często żywiołowa energia i radość kreacji jak w przypadku zespołów „Kantylena” i ‘Chwaty”. Ale także „lokalność słowa” w pryzmacie poezji śpiewanej. To również ekspresja formy, przedstawiona przez teatr „Krzyk” i dźwięku powiązanego z obrazem zaproponowane przez Michała Kowalskiego+VJ PuH.

Zaczynamy od:
Chóru Mieszanego "KANTYLENA" Uniwersytetu Trzeciego Wieku działający w strukturach Miejskiego Domu Kultury, laureat XV Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2012. Natomiast Męski Zespół Wokalny "CHWATY" Miejskiego Domu Kultury to laureat XV Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2012. Dyrygentką obu zespołów jest Barbara Okoń.

Potem słuchamy z przyjemnością, poezji śpiewanej z muzyką Krzysztofa Naklickiego do wierszy świnoujskich poetów. Śpiewają Dorota Naklicka, Aleksandra Piotrowska, Aleksandra Jon, Magdalena Krupińska. A grają: Helena Rzepecka – klarnet, Olga Ponichtera – flet, Radosław Dobke – kontrabas, Aleksandra Litwiniec – perkusja, Krzysztof Naklicki – akordeon.

I wybieramy się do Hali na Basenie Północnym aby obejrzeć dobry spektakl teatru „Krzyk”
Eksploracja w reżyserii Marka Kościółka, napisany przez zespół.
Występują: Anna Giniewska, Marcin Pławski, Mateusz Zadala, Marek Kościólek.
Coraz mniej grup pozostaje wiernych tradycji alternatywy. To oczywiście proces naturalny, bo nikt nie zmusi młodych ludzi, żeby tworzyli poza strukturami, rezygnowali z szansy na samorealizację w mainstreamie, ale trudno ukryć, że bezpowrotnie tracimy coś ważnego dla polskiego teatru. Czym grupy wyrosłe z alternatywy różnią się dziś od nowego teatru spod znaku Zadary i Wysockiej. Przede wszystkim negują kierunek, w którym poszli współcześni reżyserzy.

Pozostajemy na miejscu z uwagą słuchając Michała Kowalskiego i oglądając projekcje VJ PuH.
Zainspirowany twórczością Jarre’a, Możdżera i Coldplay tworzy własną muzykę elektroniczną od 10 lat. Zaczynał od rocka i punk rocka, brał udział w dwóch musicalach („S@motność w sieci” i „Sen nocy letniej”), w 2005 roku otrzymał wyróżnienie na Małych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w 2009 roku został laureatem "The Day of Electronic Music" w Cekcynie, gdzie przewodniczącym jury był Marek Biliński. Od kilku lat bierze również aktywny udział w festiwalach Pomorze Sztuki (Gdańsk i Szczecin) oraz FAMA (Świnoujście). Obecnie pracuje nad projektem live pt. "Ewolucje" i koncertuje w Polsce dając audio wizualne show z Bartoszem Wójcickim (znanym szerszej publiczności jako VJ PUH). (www.michalkowalski.com)

VJ PuH - teledyski wytwórni Warp, Ninja Tune oraz Mu Planet zainspirowały go do tworzenia własnych wizualizacji oraz złożonych animacji jednak jego styl ukształtowała głównie muzyka, która zawsze zajmowała pierwsze miejsce w twórczości. Współpracuje z wieloma artystami tworzącymi muzykę elektroniczną (breakcore, d’n’b, dubstep, ambient) oraz muzykę poważną. Jego umiejętności można było zobaczyć między innymi w poznańskim Eskulapie oraz Novowiejskiej, bydgoskim IQ , zlotach forum dnb.pl, berlińskich kolaboracji Ricochet Gathering 2010, dwóch edycjach festiwalu Boogie Brain 2010 / 2011, Warsaw Student Festiwal Ursynalia 2011. Zajął 3 miejsce w konkursie VideoZone na najlepszą realizację vj-ską. Główny vj Kuduro Sessions. Obecnie jest jednym z rezydentów szczecińskiego "Alter Ego" i "Pierwszego Miejsca", gdzie realizuje autorski projekt VIDEO VOICE, polegający na mocnym powiązaniu dźwięków z obrazem i tworzeniu instalacji w przestrzeniach miejskich. (www.vimeo.com/vjpuh/videos)

I bawimy się na „Wieczór Djance” oprawiony przez: MarcinK-audiosensor, vinylcheckcrew i
Kazek-audiosensor.
A wszystko to w Hali na Basenie Północnym.

Serdecznie zapraszamy na festiwal łączący w sobie opisanie naszej wyspy i jej związki z kulturą, postrzegane przez pryzmat ludzi, natury i sztuki współczesnej.


4.05. - Piątek

Muszla Koncertowa / Promenada
godz. 17.00 – Koncert Chóru UTW „Kantylena” wraz z zespołem męskim „Chwaty”

Wystawa Plenerowa „Portret Turysty, Dlaczego Świnoujście” / Promenada

godz. 18.00 - Muszla Koncertowa / Promenada
Poezja śpiewana, muzyka Krzysztofa Naklickiego do wierszy świnoujskich poetów. Śpiew: Dorota Naklicka, Aleksandra Piotrowska, Aleksandra Jon, Magdalena Krupińska.
Helena Rzepecka – klarnet
Olga Ponichtera – flet
Radosław Dobke – kontrabas
Aleksandra Litwiniec – perkusja
Krzysztof Naklicki – akordeon

godz. 20.00 - Hala na Basenie Północnym / ul. Władysława IV
Spektakl teatralny:
Teatr „Krzyk” - EKsPLoracja.

Koncert:
Michał Kowalski + wizualizacje VJ PuH.

Wieczór Djance.
MarcinK-audiosensor, vinylcheckcrew
Kazek-audiosensor

godz. 22.00 - Jazz Club Centrala Scena / ul. Armii Krajowej 3.
Wieczór Klubowy.

5.05. - Sobota

godz. 16.00 - Uzdrowisko Świnoujście, Zakład Przyrodoleczniczy Rusałka ( patio) ul. Powstańców Śląskich 2
Atlantyda Dnia Codziennego – spotkania autorskie z Członkami Klubu Literackiego „Na Wyspie” oraz koncert Duetu Blue Beets

godz. 17.00 – 21.00 - Muszla Koncertowa / Promenada
Koncert w wykonaniu:
Zespoły MDK: Eufonium, Konstelacja, Euforia, Retrospekcja, zespół Chronology, solistki: Joanna Białkowska, Natalia Białkowska, Agnieszka Kucharczak, Karolina Kucharczak, Agnieszka Adamczyk, Justyna Mamrot, Karolina Macyszyn, Laura Gise, Patrycja Snopek, Paulina Maciesowicz.

godz. 19.00 - Muszla Koncertowa / Promenada
Koncert zespołu „Mantra Park”

godz. 19.30 - Muszla Koncertowa / Promenada
Koncert zespołu „Ludojad” wraz z układem tanecznym grupy Senioritki.

Godz.20.30 - Muszla Koncertowa / Promenada
Pokaz mody:
Prezentacja marki „Miyabu” kreatorki mody Magdaleny Buchałow.

godz. 22.00 – Centrala Scena
Projekt 3miasto #7
DJ CENT (sponsor by DIIL)

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/22132/