- Także w przyszłości będziemy się rozwijać szybciej niż rynek. Przyczynią się do tego w szczególny sposób nasze nowe systemy napędowe, które charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, niskimi emisjami, a także długą żywotnością i najwyższymi osiągami - powiedział podczas konferencji prasowej
w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie dr Ulrich Dohle, Członek Zarządu Tognum do spraw Technology & Operations i zarazem Zastępca Prezesa Zarządu. - Dzięki zwiększeniu naszego potencjału produkcyjnego w Polsce tworzymy istotne warunki dla oczekiwanego rozwoju, bowiem nasze istniejące zakłady w Niemczech, USA i Chinach takich wystarczających warunków nie stwarzają. Zarazem nasza nowa fabryka w Polsce jest elementem naszej międzynarodowej ekspansji - podkreślił dr Ulrich Dohle.
Z przyszłego zakładu, który powstanie w Stargardzie Szczecińskim, pochodzić będą przede wszystkim skrzynie korbowe silnika, głowice cylindrów i elementy wielkogabarytowe dla serii 2000 i 4000 marki MTU. Ze Stargardu będą one od drugiej połowy 2013 roku dostarczane na linie montażowe do centrali
w Friedrichshafen (Niemcy) oraz do fabryk w Aiken (USA) i Suzhou (Chiny), gdzie produkowane są silniki, systemy napędowe i instalacje energetyczne Grupy Tognum. Ponadto Tognum włączy Polskę do swojej aktywności w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Inżynierowie i konstruktorzy będą projektować
i testować komponenty silników, które będą również produkowane w nowym zakładzie, a także podzespoły elektroniczne dla elementów sterowania i automatyzacji. Pierwsi pracownicy zatrudniani będą już w podczas budowy zakładu. W roku 2015, gdy, jak się zakłada, osiągnie ona swoją pełną moc produkcyjną, grupa Tognum będzie wówczas zatrudniała ponad 200 pracowników.
- Województwo Zachodniopomorskie przechodzi transformację z regionu gospodarczo-rolniczego w miejsce, do którego coraz częściej trafiają projekty o bardzo wysokim zaawansowaniu technologicznym. To trzecia duża inwestycja zagraniczna w Stargardzie Szczecińskim i wierzę, że nie ostatnia. – powiedział Andrzej Jakubowski, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, podczas uroczystości ogłoszenia projektu Tognum MTU.
Prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor podziękował Marszałkowi za wkład finansowy w uzbrojenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Wspomniał również o wsparciu, jakie otrzymał od zachodniopomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które jest liderem tego projektu inwestycyjnego już od sierpnia 2010 r.
Natomiast Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Sławomir Majman spełnił obietnicę daną Wicemarszałkowi Jakubowskiemu kilkanaście minut wcześniej, podczas kameralnego spotkania poprzedzającego uroczystość. - Panie Marszałku, odważę się powtórzyć to publicznie: Województwo Zachodniopomorskie jest miejscem, w którym panuje wyjątkowy klimat dla inwestorów zagranicznych - oznajmił. Nadmienił też o raporcie OECD, według którego Polska jest na drugim miejscu pod względem optymizmu obywateli. Miejsce pierwsze należy do Niemców.
Wicepremier Waldemar Pawlak, podczas swojego wystąpienia, nawiązał do polskiego weta w sprawie paktu klimatycznego na forum Unii Europejskiej. Mówił o potrzebie zmiany polityki klimatycznej UE, a inwestycję Tognum MTU podał jako przykład przemysłu energochłonnego, którego nie możemy wypuścić z europejskich rąk.
Spółka-córka grupy Tognum, MTU Polska Sp. z o.o., nabyła już w Stargardzie Szczecińskim nieruchomość o wielkości 20 ha z przeznaczeniem na budowę fabryki. Dwa spośród najistotniejszych atutów przemawiających za Stargardem jako nową lokalizacją dla zakładu to duży potencjał fachowych pracowników oraz bliskość węzłów logistycznych, takich jak położone w niewielkiej odległości dwa porty morskie.
- Inwestycja Tognum MTU to kolejny kamień milowy w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do naszego regionu. Na ten dzień czekaliśmy wszyscy bardzo długo. Od pierwszego kontaktu z inwestorem minęło przecież dziewiętnaście miesięcy. Przez ten czas, wspólnie z Gminą Stargard, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, odbyliśmy dziesiątki spotkań z inwestorem – powiedział Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, poproszony o skomentowanie planów inwestycyjnych Tognum MTU. - Ten projekt jest wyjątkowy z wielu względów. Nie tylko z powodu ogromnych nakładów inwestycyjnych i setek miejsc pracy, które powstaną w Stargardzie, ale również dzięki bezprecedensowemu poziomowi innowacyjności, który MTU niesie ze sobą. Nieodłącznym partnerem inwestora będzie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Wierzę też, że inwestycja ta rozrusza gospodarkę regionu, angażując lokalnych partnerów, najpierw do budowy fabryki, a po jej uruchomieniu również lokalnych dostawców.