Niebieska Karta jest dokumentem wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Służy ona dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie oraz ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Jest również dowodem w przypadku sprawy sądowej. Niebieską Kartę mogą też założyć pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także – w przypadku osób małoletnich – specjalnie przeszkoleni nauczyciele placówek oświatowych.
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w roku 2011 za stosowanie przemocy w rodzinie skazano ponad 16 tys. osób. 3 tys. przypadków z tej sumy, dotyczyło przemocy wobec małoletnich.
- Przecież nikt nie lubi wtrącać się w czyjeś domowe historie. Ale jeżeli widzi się, że dziecko chodzi zamknięte w sobie i jest posiniaczone, nauczyciele powinni reagować – uważa nauczyciel jednego ze świnoujskich gimnazjów.
Okazuje się, że każda dotknięta przemocą rodzina może jeszcze szybciej niż dotychczas otrzymać wsparcie fachowców. Jak? Zgodnie z nowym prawem, które weszło w życie ubiegłego roku, każda szkoła ma obowiązek założyć Niebieską Kartę uczniowi, u którego nauczyciele zauważą ślady pobicia.