W 4-letnim technikum można zdobyć zawody:
- technik nawigator morski
- technik mechanik okrętowy (tylko dla chłopców0
- technik logistyk
- technik informatyk
- technik analityk
Natomiast 3-letnia wielozawodowa szkoła zasadnicza kształci w kierunku:
- mechanik – monter maszyn i urządzeń
- mechanik pojazdów samochodowych
Zainteresowani przyjęciem do szkoły mogą pobrać odpowiedni druk podania na stronie internetowej zespołu szkół lub odebrać w sekretariacie szkoły. Do podania należy dołączyć;
- zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań zdrowotnych do nauki wybranego zawodu (skierowanie można otrzymać w sekretariacie szkoły)
- 4 fotografie
- kopię świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o wynikach testów (potwierdzone przez dyrektora szkoły)
- kartę zdrowia
- umowę o praktyczną naukę zwodu (tylko mechanik pojazdów samochodowych)
Szczegółowe informacje w sekretariacie szkoły przy ul. Jana Sołtana 2 w Świnoujściu, tel. 91 321 62 87, fax 91 321 61 00 oraz www.zsm.uznam.pl, e-mail: sekretariat@zsm.uznam.net.pl
Programy nauczania obowiązujące w Technikum Morskim zgodne są z wymogami znowelizowanej konwencji STCW 78/95. Gwarantuje to uznawanie świadectwa ukończenia szkoły poza granicami kraju.
Szkoła posiada bogato wyposażoną skomputeryzowaną bibliotekę i czytelnię, pracownie komputerowe, laboratorium chemiczne, nawigacyjne i mechaniczne, salę gimnastyczną i boiska szkolne.
Od 1960 roku szkoła kultywuje tradycje morskie, co przejawia się m.in. w obowiązkowym umundurowaniu, uroczystym ślubowaniu klas pierwszych, czy aktywnej i efektywnej działalności Ligi Morskiej.
nowoczesna i rozwojowa. Posiadamy wyspecjalizowaną kadrę oraz bogato wyposażone zaplecze umożliwiające nauczanie w oferowanych zawodach. Szkoła nasza plasuje się w czołówce rankingu techników województwa zachodniopomorskiego wg. www.perspektywy.pl
Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu jest jedyną szkołą morską ponadgimnazjalną w Polsce posiadającą certyfikat Urzędu Morskiego zgodny z międzynarodową konwencją STCW, do prowadzenia szkolenia na poziomie operacyjnym żeglugi międzynarodowej w dziale pokładowym i maszynowym, to jest do stopnia oficera wachtowego.
Uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu mogą według własnego uznania uczestniczyć w wielu formach zajęć pozalekcyjnych: sportowych (w tym żeglarstwa), przedmiotowych, literackich, komputerowych, modelarskich.
Jakość kształcenia w ZSM jest gwarantowana przez system jakości zgodny z normą PN-ISO 9001-2008, potwierdzonym otrzymanym przez szkołę certyfikatem, wydanym przez LLOYD`S REGISTER QUALITY ASSURANCE oraz certyfikat zachodniopomorskiego kuratora oświaty "ZACHODNIOPOMORSKA SZKOŁA JAKOŚCI".
Szczególną rolę w kształceniu praktycznym spełniają w Zespole Szkół Morskich praktyki morskie, które to nasi uczniowie odbywają na statkach szkoleniowych Akademii Morskiej w Gdyni i Szczecinie, na promach w Polskiej Żegludze Bałtyckiej (promy kursujące do Szwecji i Danii), Polskiej Żegludze Morskiej oraz indywidualnie u armatorów zagranicznych.
Uczniowie mieszkają w pokojach 1- i 2-osobowych. Poza pokojami mieszkalnymi na każdym piętrze znajdują się: dwa węzły sanitarne, podręczna kuchnia, sala telewizyjna, świetlica zajęciowa.
Każdy mieszkaniec internatu może korzystać z: sali internetowej, sali bilardowej, zajęć siłowych, zajęć bokserskich, zajęć siatkarskich, wycieczek rowerowych.
Info: na podst. materiałów ZSM
Fot. ZSM