W piśmie czytamy między innymi:
„Miasto nasze należy do najprężniej rozwijających się ośrodków turystycznych i gospodarczych w kraju. Leży na morskim i lądowym pograniczu czterech państw. Jak mówi wielu europejskich polityków: ”Tu zaczyna się Polska.” To w naszym mieście realizowana jest największa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycja budowy terminala gazu skroplonego LNG. Liczba mieszkańców i turystów przebywających rocznie w Świnoujściu stale rośnie. Wzrasta również liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych.
Samo Świnoujście jest jednym z trzech, obok Szczecina i Koszalina, położonych w województwie zachodniopomorskim miast na prawach powiatu. Będzie jedynym, w którym zabraknie siedziby Sądu Rejonowego.
Posiadamy, ze względu na wyspiarski charakter miasta, utrudniony kontakt komunikacyjny z resztą kraju. W Pańskim projekcie rozporządzenia sąd rejonowy w Świnoujściu stać miałby się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Nikt, kto nie czekał w kolejce na przeprawę promową i nie musiał pokonać obciążonej przez ruch turystyczny trasy do Szczecina, nie zrozumie, jak utrudnić i zdezorganizować to może pracę sędziów i petentów, którzy z różnych względów będą musieli tę uciążliwość pokonać.
Dojazd do Sądu Rejonowego w Szczecinie, obciąży kosztami mieszkańców naszego miasta, co wzbudzi na pewno ich niezadowolenie.
Wysoko oceniamy pracę sędziów Sądu Rejonowego w Świnoujściu. Dlatego ucieszył nas fakt przejęcia od Skarbu Państwa nieruchomości zlokalizowanej przy ulicy Słowackiego, adaptacji jego pomieszczeń za kwotę ponad 4 milionów złotych i przeniesienia tam Prokuratury Rejonowej, co skutkować będzie znaczną poprawą warunków pracy Sądu. Nowa infrastruktura otworzy możliwość lepszej organizacji pracy poszczególnych jego wydziałów.
Sąd Rejonowy przez wiele lat zapewniał mieszkańcom miasta właściwy dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Sprawy rozpoznawane są terminowo, z zapewnieniem należytej staranności.
Doskonale – według zapewnień interesantów, szczególnie starszych, nieposiadających dostępu do poczty elektronicznej - funkcjonuje otwarte w 2010 roku Biuro Obsługi Interesanta.
Wzorowo sprawowany jest nadzór nad działalnością kancelarii komorniczych. Przeniesienie go do stolicy województwa, prowadzenie kontroli komorniczych za Szczecina spowoduje zwiększenie kosztów, wydłużenie terminów, a w efekcie niedogodności i skargi związane z realizacją tych zadań.
Pozostawienie w Świnoujściu tylko wydziału zamiejscowego może pozbawić strony postępowań sądowych ( mieszkańców wysp) bieżącego dostępu do dokumentacji procesowej, wglądu do ksiąg wieczystych, co godzi w konstytucyjną zasadę bezpośredniego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
W swojej strukturze Sąd Rejonowy mógłby obsługiwać wszystkie wyspiarskie miejscowości: Świnoujście, Wolin, Międzyzdroje, Dziwnów, Dziwnówek, Wisełkę, Kołczewo, Międzywodzie, których mieszkańcom zdecydowanie bliżej jest do Świnoujścia niż Szczecina lub Goleniowa”.
W dniu 11 stycznia bieżącego roku, w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, odbędzie się spotkanie poświęcone planowanej reorganizacji sieci sądów rejonowych.
Na spotkanie to zaproszony został również Prezydent Świnoujścia.