iswinoujscie.pl • Wtorek [27.12.2011, 16:48:20] • Świnoujście

Niezwykli kolędnicy dla niezwykłych dzieci

Niezwykli kolędnicy dla niezwykłych dzieci

fot. Rzecznik Prezydenta Miasta

W dniu dzisiejszym świnoujski magistrat odwiedzili niecodzienni goście. Były to dzieci z Przytoru, które wraz z siostrą Urszulą biorą udział w akcji charytatywnej " Kolędnicy Misyjni 2011 Dzieciom z Sudanu Południowego". Przebrane w zaprojektowane i wykonane przez siebie stroje, odśpiewały w gabinecie prezydenta tradycyjne polskie kolędy . Przestawiły też jasełka, nawiązujące w swej treści do inicjatywy, w której uczestniczą.

"Niech łezka dziecka w Sudanie,
uśmiechem szczęścia się stanie,
niech Jezus dom błogosławi,niech darzy zdrowiem i łaskami,
bo właśnie dziś w Waszych progach,
pociechę znalazła Dziecina uboga."

Marzenia sudańskich dzieci nie dotyczą zabawek. One marzą o możliwości chodzenia do prawdziwej szkoły. Marzą o życiu, które nie będzie przepełnione strachem o życie najbliższych i własne. „Lubię chodzić do szkoły, bo tam jestem bezpieczny” – mówi 10-letni Daniel John Ring. Te marzenia sudańskich rówieśników pragną spełnić Kolędnicy Misyjni, którzy wyruszyli do naszych domów w drugi dzień Bożego Narodzenia.

Tocząca się przez ponad 20 lat wojna domowa w dawnym Sudanie pochłonęła miliony ofiar - miliony zabitych, porwanych i sprzedanych do niewoli sudańskich dzieci, które trafiły do rodzin arabskich jako służba domowa, do armii jako żołnierze lub niewolnice żołnierzy i do domów publicznych. Czy dramat sudańskich dzieci już się zakończył? Sudan Południowy uzyskał niepodległość w lipcu 2011 roku, ale jest najbiedniejszym krajem świata. Misjonarze alarmują o pomoc dla osieroconych dzieci, którym nie tylko wojna odebrała rodziców, ale wciąż swoje żniwo zbiera malaria czy AIDS. – Dzieci są przyszłością tego kraju i jego prawdziwą nadzieją – podkreśla ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Dramat niewoli pozostaje rzeczywistością dla wielu tysięcy dzieci w różnych krajach. Mali misjonarze upominają się o ich prawa i podejmują modlitwę w ich intencji.
W Sudanie śmiertelność niemowląt jest najwyższa na świecie. Na 1000 dzieci aż 250. umiera przed ukończeniem 5. roku życia. Z powodu wojny wiele dzieci musiało opuścić swoje domy, trafiły do obozów dla uchodźców, gdzie żyją w bardzo trudnych warunkach. Wielu chłopców wcielono do dziecięcych oddziałów armii. Sudańskie dzieci nie mają dostępu do edukacji, ciężko pracują.
Prowadzona w Polsce akcja „Kolędnicy Misyjni” to szansa dla małych Sudańczyków na godniejsze życie – schronienie i opiekę, pomoc medyczną, szkoły i przedszkola, domy dla sierot, program walki z głodem i dostęp do wody. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci chodząc od domu do domu będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach sudańskich dzieci, kwestując przy tym na ich rzecz.
W dniu 6 stycznia, w święto Trzech Króli, dzieci zaangażowane w misje będą przeżywały Misyjny Dzień Dzieci. W tym roku po raz pierwszy włączą się w organizowane w kilkunastu polskich miastach Orszaki Trzech Króli, m.in. w Warszawie.

Misyjne kolędowanie w Polsce jest obecne od 1993 r. W ubiegłym roku polscy kolędnicy misyjni zebrali 519 912,83 zł dla dzieci w Ugandzie. Pomoc ta dotarła do ponad 130 tys. małych Ugandyjczyków. Zrealizowano 14 projektów edukacyjnych, ochrony życia i formacji chrześcijańskiej w diecezjach Fort Portal, Hoima, Kotido, Lira, Lugazi, Masaka i Nebbi.

Rzecznik Prezydenta Świnoujścia

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/20672/