Marynarka Wojenna RP • Czwartek [01.12.2011, 18:04:41] • Świnoujście
Operacja przeciwminowa
na Zatoce Pomorskiej

fot. Marcin Purman
Dzisiaj (czwartek, 1 grudnia) Marynarka Wojenna przeprowadziła operację podjęcia i zneutralizowania dwóch niebezpiecznych obiektów zalegających na dnie Zatoki Pomorskiej w rejonie budowy gazoportu w Świnoujściu. Była to lotnicza mina morska oraz pocisk artyleryjski. Obiekty pochodziły z okresu II wojny światowej. W akcji uczestniczyły trzy jednostki MW oraz Grupa Nurków – Minerów MW.
Na obiekty natrafiono podczas prac związanych z budową gazoportu w Świnoujściu. Pierwsze zgłoszenie, dotarło do służb operacyjnych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w dniu 27 października. Bezpośrednio po zgłoszeniu nurkowie – minerzy 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli prace związane z identyfikacją znaleziska. W kolejnych dniach do służb MW dotarły zgłoszenia dotyczące kolejnych dwóch obiektów. Na miejscu wykrycia wszystkich przedmiotów przeprowadzono dokładny rekonesans oraz podwodne wizje lokalne, a następnie przystąpiono do szczegółowej analizy zebranego materiału. Obiekty rozpoznano i sklasyfikowano. Stwierdzono że są to: pocisk artyleryjski kal.210 mm, lotnicza mina morska typu Mark IV oraz bomba głębinowa typu DM-11. Wszystkie obiekty pochodzą z okresu II wojny światowej. Znajdowały się na głębokości od 7 do 9 metrów.
Wyniki ekspertyzy pozwoliły na podjęcie działań. W środę, 30 listopada, nurkowie zeszli pod wodę kolejny raz. Do lotniczej miny morskiej oraz pocisku artyleryjskiego zostały przymocowane stalowe liny służące do wydobycia obiektów.

fot. Marcin Purman
W czwartek, 1 grudnia, w godzinach porannych, siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża (saperzy, trałowiec ORP „JAMNO”, Grupa Nurków – Minerów oraz dwie jednostki pomocnicze K-20 oraz M-21) rozpoczęły operację. Jako pierwszy z wody został wydobyty pocisk artyleryjski kalibru 210mm. Pocisk został przekazany saperom z Patrolu Rozminowania 8. Batalionu Saperów (8.FOW, Dziwnów). W najbliższych dniach zostanie on zneutralizowany na poligonie lądowym.
Następnie przystąpiono do najbardziej skomplikowanej części operacji – wydobycia lotniczej miny morskiej MARK IV. Bezpośrednio nad nią jednostki flotylli umieściły platformę pływającą. Po podczepieniu miny do lin wciągarki, została ona uniesiona z dna i „zawieszona” w toni wodnej pod platformą. Okręt MW odholował platformę w głąb morza, gdzie nurkowie opuścili minę na dno oraz zamontowali na niej ładunki wybuchowe. Detonacja ładunków odbyła się z powierzchni wody, przy użyciu specjalnego lontu. Po detonacji, marynarze dokonali sprawdzenia czy znalezisko nie stanowi już zagrożenia. W wyniku rekonesansu stwierdzono zneutralizowanie miny morskiej.

fot. Marcin Purman
Ostatnim etapem operacji będzie neutralizacja zalegającej przy torze wodnym (około 300 metrów od falochronu wschodniego portu Świnoujście) bomby głębinowej typu DM-11. Nurkowie założą na bombę ładunki wybuchowe, które zostaną zdetonowane z powierzchni wody. Operacja, w zależności od warunków atmosferycznych, odbędzie się w najbliższych dniach.
Dzisiejsza akcja trwała od godziny 07.00 do godziny 16.00. Działania Marynarki Wojennej przeprowadzono we współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie, Kapitanatem Portu w Świnoujściu, Strażą Graniczną oraz Policją. Ze względu na potencjalny promień rażenia współpracowano także ze służbami niemieckimi. Operacją neutralizacji niebezpiecznych obiektów dowodził kmdr por. Andrzej WOJTKOWIAK, dowódca 12. Dywizjonu Trałowców.
Okręty obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej (zarówno trałowce jak i niszczyciele min) oraz grupy nurków – minerów MW to jednostki wyspecjalizowane do prowadzenia operacji poszukiwania, wykrywania i niszczenia niebezpiecznych obiektów zalegających w toni wodnej. W przypadku obecności na dnie Bałtyku różnego rodzaju niebezpiecznych obiektów, to właśnie te jednostki kierowane są do akcji ich unieszkodliwiania. Grupy nurków – minerów i saperzy MW interweniują również w strefie brzegowej, a nawet w głębi lądu. Rocznie, takich interwencji jest ponad 100. Siły przeciwminowe Marynarki Wojennej uczestniczą także w działaniach międzynarodowych m.in. w likwidacji obiektów z II wojny światowej zalegających u wybrzeży Litwy, Łotwy i Estonii w ramach operacji „Open Spirit” oraz operują w składzie elitarnych sił obrony przeciwminowej NATO.
rzecznik prasowy 8.FOW
kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI