Celem spotkania było przedstawienie informacji o koncepcji odbudowy przedwojennej linii kolejowej Berlin-Świnoujście, po której w okresie przedwojennym dziennie jeździło ponad czterdzieści pociągów.
Warunkiem realizacji tego przedsięwzięcia jest wspólna polsko-niemiecka aprobata dla projektu, który w 65% finansowany byłby ze środków Unii Europejskiej. Obecnie prowadzone są prace w zakresie sprecyzowania kosztów całej inwestycji.
Burmistrz Wolina zaproponował, aby do uzasadnienia odbudowy tej kolei włączyć też Wolin, jako miejsce szczególne w historii naszego rejonu i Europy - miejsce urodzenia Jana Bugenhagena oraz corocznego Festiwalu Słowian i Wikingów. Również realizowany przez Wolin oraz sąsiednie miasta Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, będzie istotnym elementem aktywizacji turystycznej naszego obszaru. Zwrócił również uwagę na realizację budowanego obecnie lotniska w Berlinie, obsługującego całą Europę, co w połączeniu z szybką koleją Berlin-Świnoujście mogłoby znacznie wpłynąć na rozwój turystyczny naszego regionu.
Strony uzgodniły, że każda w swoim zakresie będzie wspomagać koncepcję budowy linii kolejowej Berlin-Świnoujście. Zaproponowano również zorganizowanie na przełomie marca i kwietnia wycieczki z udziałem polsko-niemieckich działaczy gospodarczych, branży turystycznej, burmistrzów, przedstawicieli różnych środowisk - wycieczki na most w Karnin celem bezpośredniego zapoznania się z elementami tej inwestycji.
Podczas spotkania burmistrz Heringsdorfu poinformował o zorganizowaniu na ten most również wycieczki polsko-niemieckiej młodzieży, która będzie „lobbowała” to przedsięwzięcie w Berlinie i Warszawie. Burmistrz Wolina zobowiązał się poinformować najbliższy Konwent Wójtów, Burmistrzów naszego powiatu o tym projekcie.
Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem przez naszych gości Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaube oraz zaproszeniem przedstawicieli naszego samorządu do Heringsdorfu.