W Gdańsku zakończyła się trwająca od 24 listopada XIV Konferencja Szefów Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego. Zamknęła ona roczne przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w Konferencji Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego ((Baltic Sea Region Border Control Cooperation – BSRBCC). Gen. bryg. SG Leszek Elas, komendant główny Straży Granicznej przekazał przewodnictwo w BSRBCC stronie duńskiej, która będzie koordynować współpracę służb granicznych w 2012 r.
Komendantowi Głównemu Straży Granicznej, gospodarzowi spotkania, towarzyszyli: mjr SG Aleksandra Świątecka, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej SG, kontradm. SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kmdr ppor. SG Bartosz Rutkiewicz, zastępca naczelnika Wydziału Morskiego MOSG.
W trakcie spotkania szefowie służb granicznych Danii, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Islandii, która w BSRBCC uczestniczy w charakterze obserwatora, podsumowali przedsięwzięcia zrealizowane w 2011 r. przez polską Straż Graniczną w ramach przewodnictwa, a także omówili zadania i kierunki rozwoju do zrealizowania na rok przyszły. Wysoko ocenili przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w tej inicjatywie, uznając je za jedno z najlepszych w historii BSRBCC. Na zakończenie konferencji gen. bryg. SG Leszek Elas przekazał przewodnictwo stronie duńskiej, reprezentowanej przez Petera Møllera Nielsena, szefa Policji Królestwa Danii na Wyspie Bornholm. Dania będzie koordynować współpracę służb granicznych w 2012 r.
Podczas polskiego przewodnictwa w BSRBCC zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć w formie spotkań ekspertów, szkoleń, warsztatów czy seminariów ukierunkowanych na określone zagadnienia. Ich głównymi tematami były przepisy w zakresie ułatwień w ruchu granicznym marynarzy, przeciwdziałanie przestępczości samochodowej, praktyczne aspekty działań grup kontrolnych – inspekcyjnych jednostek pływających służb granicznych, prowadzenie i integracja monitoringu morskiego, współdziałanie statków powietrznych, wspólna analiza ryzyka w regionie.
W efekcie tych przedsięwzięć wypracowano katalogi zasad współdziałania w określonych sytuacjach, z którymi na co dzień mają do czynienia funkcjonariusze formacji granicznych poszczególnych państw. Zrealizowano w rejonie Zatoki Gdańskiej wspólne ćwiczenia i operację morską z udziałem jednostek pływających służb BSRBCC. Istotną kwestią dla koordynującej współpracą Straży Granicznej było także doskonalenie i testowanie dostępnych narzędzi wymiany informacji.
Współpraca służb granicznych państw nadbałtyckich koncentruje się na granicach i obszarach morskich. Chodzi w niej o skuteczniejsze zapewnienie bezpieczeństwa granic, skuteczniejsze przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości transgranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem nielegalnej migracji, przemytu towarów, jak również naruszeń przepisów obowiązujących na obszarach morskich. Uczestniczą w niej służby graniczne: Danii, Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Islandii – w charakterze obserwatora.
W ramach współpracy na bieżąco wymienia się informacje, realizowane są wymiany ekspertów, wspólne szkolenia doskonalące, ćwiczenia i operacje morskie, spotkania poświęcone wybranym zagadnieniom współpracy i analizy zagrożeń w regionie. BSRBCC współpracuje z wieloma odrębnymi forami w zakresie bezpieczeństwa granic, zaś głównym partnerem jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej – FRONTEX (funkcjonariusze MOSG aktywnie uczestniczą w operacjach organizowanych przez tę agencję).
Pierwsza Konferencja Szefów Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego odbyła się w 1997 roku w Finlandii. Było to drugie przewodnictwo polskiej Straży Granicznej w tej inicjatywie.
ppor. SG Andrzej Juźwiak
rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.