Zawód pracownika socjalnego, choć ma swoją tradycję, to jednak na tle innych zawodów służebnych jest zawodem stosunkowo młodym. Polska nazwa zawodu jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego terminu „ social worker”.
Pracownicy socjalni, jako grupa zawodowa, bardziej rozpoznawalni dla społeczeństwa stali się w latach 90-tych, kiedy to właśnie służbom społecznym przypadła rola łagodzenia skutków transformacji.
Nie jest to łatwy zawód i często niedoceniany. Zdolność rozumienia drugiego człowieka, życzliwość i wrażliwość, budzenie zaufania, tolerancyjność, umiejętność poszanowania godności każdego człowieka oraz solidaryzowanie się z ludźmi potrzebującymi i cierpiącymi - oto cechy i umiejętności dobrego pracownika socjalnego. Zawód ten wymaga dobrej kondycji psychicznej, odporności i umiejętności odpowiedniego zdystansowania się do
problemów społecznych i różnych sytuacji, z jakimi styka się pracownik socjalny podczas
swojej codziennej pracy.
- Jak trudno sprostać wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom, najlepiej wie każdy z pracowników socjalnych – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz . - Z drugiej jednak strony wie też, jak ogromną satysfakcję przynosi wykonywanie tego zawodu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spotkanie z pracownikami o godz. 14.00 w sali kameralnej MDK.