Dr Józef Pluciński • Wtorek [01.11.2011, 01:59:47] • Świnoujście
Nie powrócili …

Pamiątkowa tablica na Placu Rybaka.( fot. Archiwum autora
)
W Świnoujściu, mieście marynarzy i rybaków, listopadowe dni pamięci o zmarłych, skłaniają też do przypomnienia tragicznych losów, jakie były udziałem wielu osób nazywanych często „oraczami morza”, rybaków pracujących na pobliskich nam akwenach Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego. Tak się składa, ze opracowuję w ostatnim okresie historię tego lokalnego rybołówstwa, równie trudnego i niebezpiecznego, jak to dalekomorskie. Z długiego ciągu dramatycznych zdarzeń na wodzie, wybrałem te z najbardziej tragicznym zakończeniem.
Nie jest wykluczone, że jakieś zdarzenie lub osobę pominąłem. Jeśli tak, proszę o uzupełnienie. Wdzięczny też będę za udostępnienie dodatkowych informacji na temat tych zdarzeń, jak też posiadanych zdjęć. Poniżej przedstawiam zestawienie tragicznych zdarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach i ich ofiar. Zestawienie to nie obejmuje rybaków dalekomorskich pracujących kiedyś w PPDiUR „Odra”. To już będzie odrębne opracowanie i zestawienie.

Spokojny i sielankowo piękny Zalew Szczeciński. ( fot. Archiwum autora
)
- 30 września 1948 r. na Kanale Piastowskim po zderzeniu z holownikiem Zarządu Portu „Staś” zatonęła motorowa łódź rybacka Stanisława Piórkowskiego „War 28” W katastrofie zginęli :Józef Wawrzyszczak, Stanisław Jaruk, oraz zabrany jako pasażer z Karsiborza Ludwik Szatkowski. Trzeci rybak Alfred Makowski zdołał się uratować.
- 3 grudnia 1949 r. podczas drogi ze Świnoujścia do Trzebieży zatonął w sztormie kuter Jana Skawińskiego „Swi 1”. W wypadku utonęli rybacy Stanisław Tyska i Józef Grzempowski.
- 29 kwietnia 1980 w nocy na stojącym w Świnoujściu przy nabrzeżu kutrze „Świ 4” zmarli zaczadzeni dwaj rybacy: 49-letni Czesław Śliwa i jego syn, 28 - letni Leon.
- 15 października 1980 około 05.30 w odległości 6 – 12 mil od Dziwnówka nierozpoznany statek rozjechał i zatopił kuter „Świ 3”. W katastrofie śmierć poniosła cała trzyosobowa załoga: szyper i armator 22 –letni Ryszard Pastuszka, starszy rybak 35-letni Kazimierz Chmielewski i rybak 23-letni Grzegorz Ciszek.

Świnoujskie kutry przy Wybrzeżu Władysława IV, 1960 r.( fot. Archiwum autora
)
- 2 października 1997 o godz. 10.30 na Zalewie Szczecińskim zatonęła zalana wodą łódź rybacka z Karsiborza „Krs 3”. Wypadek nastąpił podczas wykonywania zwrotu w prawo, po ustawieniu się łodzi lewą burtą do fali, przy znacznym rozkołysaniu i silnym wijącym z siłą 7-miu stopni w skali Beauforta wietrze. W katastrofie zginął szyper 43-letni Włodzimierz Wajnert i jego 18-letni syn Krzysztof Wajnert. Trzeciego z rybaków 24-letniego Tomasza Dorociaka uratowała jednostka PRO „Tajfun” . W połowie miesiąca, korzystając z pomocy holownika Marynarki Wojennej „R-14” łódź wydobyto.